لینک های دسترسی

آذربایجان سالانه میلیون ها بیرل نفت را به اروپا صادر می کند، اما نفت خام آن کشور به شمول استحمام درمانی، به شکل غیر معمول مورد استفاده قرار می گیرد.

در حمام های شهر نفتلان – در ۳۲۰ کیلومتری باکو مرکز آذربایجان – استحمام با نفت خام روز به روز محبوبیت کسب می کند.

یکی از بیمارانی که از غوطه زدن در نفت غلیظ، سیاه و نیم گرم لذت می برد گفت:" کمرم درد می کند و استحمام با نفت مرا آرامش می بخشد."

مردم محل به این باور اند که نفت خام نفتلان، خواص شفابخش داشته و برای درمان امراض جلدی، درد های مفاصل و آرامش عصب مفید واقع می گردد.

استحمام با نفت خام عموماً ۱۰دقیقه را در بر می گیرد و بیماران باید یک دورۀ ۱۰تا ۲‍۱روز را پشت سر بگذرانند.

داکتر نمازالیافا می گوید که نفت خام دارای عناصری ویژۀ درمانی است.
" نفت خام داری مشتقات هایدروکاربن بوده و برای صحت مفید است. در جلد جذب می شود و از طریق دوران خون در بدن سیر می کند، درد را کاهش داده و مصؤونیت صحی را افزایش می دهد."

نفت خام نفتلان ۹۰ در صد آب دارد و از سایر نفت تجاری که برای ساخت پطرول استفاده می شود، متمایز است.

موسم الدین شاروال نفتلان می گوید که کیفیت نفت خام نفتلان از زمانه های قدیم محبوبیت دارد. زمانی که مارکوپولو، مکتشف معروف از طریق آذربایجان به چین سفر می کرد از مرکبات درمانی نفت و چگونگی استفاده از آن برای درمان انسانها و حیوانات ذکر کرده بود.
"در آن زمان نفت نفتلان به سایر شهر های بزرگ به فروش می رسید. این شهر به خاطر نفت آن، نفتلان نامگذاری شده است."

در عصر اتحاد جماهیر شوروی، حکومت به کارمندان فرصت های مجانی استحمام صحی نفت خام را مساعد ساخته بود. در اوج محبوبیت آن در سالهای ۱۹۸۰، کم و بیش ۷۵ هزار نفر سالانه به این حمام ها سر می زد.

امروزه استحمام با نفت خام به یک فعالیت ویژه مبدل شده است، و یک بار استحمام با نفت خام ۲۰۰ دالر امریکایی هزینه بر می دارد.

در حالیکه اقتصاد آذربایجان رو به رشد است، حمام های درمانی شهر نفتلان یک بار دیگر شاهد تعداد کثیری از مراجعین است.

گزارش: اسوشیتدپرس
برگردان: محمد هاشم حبیب زاده
  • 16x9 Image

    محمد هاشم حبیب زاده

    محمد هاشم حبیب زاده از سال ۲۰۰۰میلادی به این سو با رسانه های مختلف منحیث گوینده، گزارشگر، نویسنده، ویراستار و عکاس ایفای وظیفه نموده و اکنون در بخش دری صدای امریکا مصروف کار است.

XS
SM
MD
LG