لینک های دسترسی

Breaking News

محمکه: پولیس بنگله‌دیش از رهبر 'خطرناک' گروه حفاظت اسلام بازجویی کند


محکمه‌ای در بنگله‌دیش، به پولیس اجازه داده که به بازجویی از رهبر پرنفوذ یک گروه اسلام‌گرا که مسوول راه‌اندازی تظاهرات خشونت‌آمیز ماه گذشته در این کشور بود، ادامه بدهد.

براساس تصمیم محکمه، ممنون‌الحق، رهبر گروه حفاظت اسلام یک فرد "خطرناک" است و بازجویی از او باید ادامه یابد.

حق روز گذشته به اتهامات مختلفی از سوی پولیس بازداشت شد. هواداران او ماه گذشته در اعتراض به سفر نرندرا مودی، صدراعظم هند به بنگله‌دیش دست به تظاهرات خشونت‌‌آمیز زدند که در آن، در نتیجه درگیری با نیروهای پولیس، حداقل ۱۷ نفر از اعضای گروه حفاظت اسلام کشته شدند.

این معترضان به مراکز پولیس و ساختمان‌های دولتی حمله کرده و شاهراه‌ها را به روی ترافیک مسدود کردند.

گروه حفاظت اسلام همواره با سیاست‌های بنگله‌دیش برای نزدیکی با حکومت مودی در هند مخالفت کرده است.

با این حال، اتهاماتی که بر آقای حق وارد شده، به قضایای گذشته، از جمله شکایاتی که در سال ۲۰۲۰ علیه او درج شده بود برمی‌گردد.

وکلای مدافع او گفته اند که بازداشت و حکم محکمه برای نگهداری او تحت نظارت برای هفت روز، که به اتهامات گذشته مربوط می‌شود، نمایانگر تلاش حکومت برای آسیب‌زدن به جایگاه او به عنوان یک مبلغ دینی است.

وکیل مدافع او به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: "چرا او در رابطه به یک قضیهٔ کهنه بازداشت شده است؟ چه دلیلی دارد که سال گذشته او را بازداشت نکردند؟"

تدابیر امنیتی در محکمه، همزمان با انتقال حق از نظارت‌خانه برای بازجویی‌های اولیه، شدید بوده است.

او ۴۷ سال دارد و رهبر گروه حفاظت اسلام است که شبکهٔ فعالی از مکاتب اسلامی را در سراسر بنگله‌دیش اداره می‌کند.

اعضای این گروه می‌گویند که حفاظت اسلام حزب سیاسی نیست، اما سران این گروه همواره در مورد وضعیت سیاسی بنگله‌دیش سخنرانی کرده و راه‌اندازی یک انقلاب اسلامی را تبلیغ می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین خواستار تصویب قوانین سخت‌گیرانهٔ اسلامی در بنگله‌دیش اند.

شیخ حسینه، صدراعظم بنگله‌دیش اوایل همین ماه در سخنرانی در پارلمان این کشور، به سران گروه حفاظت اسلام هشدار داد که اگر در فعالیت‌های خود از خشونت دست نکشند، با پیامدهای آن مواجه خواهند شد.

XS
SM
MD
LG