لینک های دسترسی

Breaking News

بنگله‌دیش به مهاجرین روهینگیا واکسین کووید۱۹ تطبیق می‌کند


حکومت بنگله‌دیش و ادارات امدادرسان روز سه شنبه دهم اگست (۱۹ اسد) کمپاین تطبیق واکسین کووید۱۹ را به بیش از یک میلیون مهاجر روهینگیا که در کمپ‌های مزدحم در بنگله‌دیش زیست دارند، آغاز کردند.

شکل دلتای کروناویروس که به شدت ساری است، با سرعت در سرتاسر بنگله‌دیش در حال گسترش است.

در کمپ مهاجرین روهینگیا در ساحۀ کاکس بازار بنگله‌دیش در نزدیکی مرز با میانمار، تا کنون حدود ۲۰ هزار واقعۀ مثبت کووید۱۹ و کم و بیش ۲۰۰ مورد مرگ ناشی از این بیماری ثبت شده است.

کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ گفته است که آمار ابتلا به کروناویروس و مرگ و میر ناشی از آن در بنگله‌دیش به مراتب بلندتر از آمار رسمی است، به ویژه در کمپ‌های مزدحم پناهجویان که شمار زیاد مردم در یک ساحۀ کوچک و در کنار هم زیست دارند.

کمیشنری ملل متحد در امور پناهندگان با نشر بیانیه‌ای گفته است که حدود ۵۰۰ کارمند حلال احمر بنگله‌دیش و داوطلبان با کارکنان صحی بنگله‌دیش پیوسته اند تا واکسین کووید۱۹ را به مهاجرین روهینگیا تطبیق کنند.

روهینگیاهای سالمندتر از ۵۵ سال، کارکنان صحی و امدادرسانان مقیم کمپ‌ها نخستین گروه‌هایی اند که واکسین خواهند شد.

کمیشنری ملل متحد در امور پناهندگان در پاسخ به ایمیلی به خبرگزاری اسوشیتدپرس نوشته است که در دور نخست بیش از ۶۵ هزار مهاجر روهینگیا واکسین خواهند شد.

از آغاز همه‌گیری کروناویروس تا کنون، بنگله‌دیش از ۱.۳ میلیون مورد ابتلا به کروناویروس و نزدیک به ۲۳ هزار مورد مرگ ناشی از این بیماری گزارش داده است.

کارشناسان صحی نیز آمار واقعی ابتلا و مرگ و میر ناشی از کروناویروس را در بنگله‌دیش به مراتب بلندتر از آمار رسمی می‌پندارند، زیرا به باور آنان شمار زیاد بیماران کووید۱۹ برای آزمایش به شفاخانه مراجعه نکرده و کسانی هم که در اثر ابتلا به این بیماری می‌میرند، بدون اینکه به خاطر تشخیص علت مرگ آزمایش شوند، به خاک سپرده می‌شوند.

تا کنون کمتر از پنج درصد جمعیت ۱۶۰ میلیونی بنگله‌دیش واکسین کووید۱۹ دریافت کرده اند و حکومت آن کشور در تلاش است تا از منابع مختلف به ویژه چین، مقادیر بیشتر واکسین دریافت کند.

در اواخر هفتۀ گذشته کمپاین سرتاسری تطبیق واکسین کووید۱۹ در بنگله‌دیش آغاز شد و به گفتۀ مقام‌ها تنها در دو روز نخست این کمپاین بیش از سه میلیون نفر واکسین کووید۱۹ دریافت کردند.

XS
SM
MD
LG