لینک های دسترسی

Breaking News

ماجرای زندگی زن بنگله‌دیشی که ۳۶ سال در افغانستان به سر برده است


صوفیه بی‌بی
صوفیه بی‌بی

صوفیه بی‌بی، شهروند بنگله‌دیش، از ۳۶ سال به اینسو در افغانستان به سر برده و امیدوار است یک روز بتواند به کشور خود برگردد و با خانواده‌اش بپیوندد.

صوفیه اکنون در ولایت غزنی با همسر خود عبدالحبیب زندگی می‌کند.

صوفیه که در بنگله‌دیش در سن کم ازدواج کرده بود، می‌گوید که پس از درگذشت همسر اولی‌اش، برخی از اعضای خانوادهٔ همسرش می خواستند او یا به خانهٔ پدر خود برگردد و یاهم بار دوم ازدواج کند. ولی صوفیه به خاطر پرورش دو پسرش، خواست آنان را نپذیرفت.

این شهروند بنگله‌دیش گفت که اقارب‌اش سپس او را توسط قاچاقبران به شهر کراچی پاکستان انتقال دادند و در بدل سی هزار کلدار پاکستانی، به نکاح عبدالحبیب در آوردند.

اکنون خانوادهٔ افغان صوفیه او را سلطان بی‌بی صدا می کنند.

وی می‌گوید:" خشوام نمی توانست نام ام را یاد بگیرد و به همین دلیل نام سلطان بی‌بی را برایم انتخاب کردند. اکنون همه مرا سلطان بی‌بی صدا می‌زنند."

صوفیه بی‌بی اخیراً با پسرش تلیفونی صحبت کرد، پسری که آخرین بار مادر خود را در پنج سالگی دیده بود.
صوفیه بی‌بی اخیراً با پسرش تلیفونی صحبت کرد، پسری که آخرین بار مادر خود را در پنج سالگی دیده بود.

صوفیه بی‌بی سال ها تلاش کرد تا با ارسال نامه ها به داکه، پایتخت بنگله‌دیش، اعلانات و پرس و پال، با خانواده اش ارتباط برقرار کند، تا در نهایت دوسال پیش عکس‌اش در فیسبوک نشر شد و با این کار پسر ۴۶ ساله اش ذاکر حسین که در عربستان سعودی زندگی می کند، با او در تماس شد.

صوفیه بی‌بی مشتاق دیدار پسر و اعضای خانواده خود است اما اکنون افغانستان را خانهٔ اصلی خود می‌داند: "اگر خداوند توفیق بدهد و زنده باشم، بدون شک که دوباره به این خانه بر می گردم. این خانه را رها کرده نمی توانم چون سال های زیادی است که در اینجا زندگی می کنم. فقط برای دیدن خانواده‌ام میروم."

این پیره زن برای تامین مخارج خانواده‌اش، در گوشهٔ از خانهٔ خود در غزنی یک دکان دارد و امیدوار است از این طریق بتواند پول تکت رفتن خود به بنگله‌دیش را تهیه کند.

عبدالحبیب، همسر صوفیه بی‌بی
عبدالحبیب، همسر صوفیه بی‌بی

عبدالحبیب، همسر صوفیه بی‌بی گفت: "او تقاضا دارد تا به وطن خود برگردد. صدور ویزه بند است. دو بار برایش پاسپورت گرفته‌ام و اگر قسمت بود، نزد اقارب خود خواهد رفت."

به گفتهٔ صوفیه بی‌بی، به شمول پسر بزرگ‌اش، تعداد زیادی از اقارب‌اش وفات کرده اند. ولی انتظار و آرمان بازگشت به وطن و دیدار پسر دومی، خواهر و یگانه بردار خود را دارد.

گروه

XS
SM
MD
LG