لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری در بند دهله و کمبود آب در مرکز و ۷ ولسوالی‌ قندهار


مقامات محلی می‌گویند که در نتیجۀ آغاز عملیات برای کنترول دوبارۀ بند دهلۀ قندهار، مرکز و برخی ولسوالی‌های این ولایت با کمبود آب مواجه شده اند.

یک منبع بلندپایه حکومتی که نخواست نامش فاش شود، امروز چهارشنبه دوم جون (۱۲ جوزا) به صدای امریکا گفت که نظامیان افغان برای عقب‌زدن جنگجویان طالبان عملیات نظامی را در بند دهله آغاز کرده اند.

منبع افزود که جنگجویان طالبان پس از قطع آب بند دهله، از ساحه عقب‌نشینی کرده اند و تا اکنون مشکل آب حل نشده است.

حاجی گلبدین، ولسوال شاه‌ولی کوت به صدای امریکا گفت که با میانجیگری مردم تلاش جریان داد که برای یک مدت کوتاه آب بند دهله به کانال ظاهرشاهی وصل شود.

ولسوال شاه‌ولی کوت افزود که طالبان هفتۀ گذشته وعده کرده بودند که زمینۀ سفر مامورین تنظیم آب را فراهم می‌کنند، اما به این وعده عمل نکردند.

حاجی گلبدین افزود: "خطر ماین در ساحه هست، تمامی راه‌های بند دهله ماین‌گذاری شده، گروهی از مردم به ساحه رفته تا این مشکل را هرچه عاجل حل کنند".

بند دهله دومین بند آبی بزرگ افغانستان است که منبع آب نوشیدنی و زراعتی برای شهر قندهار و هفت ولسوالی به شمار می‌رود.

باشندگان ولسوالی‌های ارغنداب، دامان، دند، پنجوایی، ژری و برخی ولسوالی‌های دیگر می‌گویند که به دلیل کمبود آب، باغ‌های میوه در این مناطق با خطر خشک‌شدن مواجه شده اند.

طالبان هنوز در مورد قطع آب بند دهله چیزی نگفته اند، اما روز گذشته ویدیویی را از بخش‌های بند دهله نشر کردند و گفتند که افراد شان را در آنجا گماشته اند.

طالبان حدود یک ماه پیش کنترول بند دهله را از نظامیان افغان به دست گرفتند.

XS
SM
MD
LG