لینک های دسترسی

Breaking News

چین از مذاکرات امریکا-طالبان و بین الافغانی اعلام حمایت کرد


جینگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین
جینگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین

جینگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجۀ چین امروز ۲۳ سپتمبر (اول میزان) گفت که بیجنگ امیدوار است ایالات متحد و طالبان افغان به مذاکره ادامه دهند.

او افزود که بیجنگ از مذاکرات بین الافغانی به هدف مصالحه ملی و تامین صلح و ثبات فوری حمایت می‌کند.

طالبان پس از آن از کشور های منطقه دیدار می‌کنند که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده پس از کشته شدن یک سرباز امریکایی در یک حملۀ طالبان در کابل، مذاکرات با این گروه را فسخ کرد.

رییس جمهور ایالات متحده همچنان گفته است که به دلیل حاضر نشدن طالبان برای تامین آتش‌بس، مذاکرات با این گروه را فسخ کرد.

آقای ترمپ گفته است که طالبان در محاسبات خود اشتباه کردند چون می‌پنداشتند که تشدید خشونت‌ها منجر به امتیازگیری بیشتر خواهد شد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته است که صلح واقعی در افغانستان زمانی تامین شده می‌تواند که خونریزی در این کشور پایان یافته و آتش‌بس صورت بگیرد.

آقای غنی در این پیام تصویری که روز شنبه ۲۱ سپتمبر (۳۰ سنبله) به نشر رسید گفت که جنگ و ادامه خونریزی‌ها در افغانستان راه حل نیست. به گفته وی تمامی مراکز معتبر جامعه اسلامی و مراجع دینی، جنگ افغانستان را "حرام" دانسته اند.

رییس جمهور افغانستان گفت: "اگر طالبان صلح می‌خواهند، ما برای یک شب هم ادامه جنگ را نمی‌خواهیم و یک بار دیگر به صراحت می‌گویم که گناه تمام قتل‌ها و خونریزی‌ها به دوش کسانی است که صلح و آتش‌بس را نمی‌پذیرند."

اما ملا عبدالغنی برادر، مسوول دفتر اگر رییس جمهور امریکا به حرف ها و تعهدات اش عمل نکند، مسوولیت هر نوع خونریزی و ویرانی در افغانستان به دوش او خواهد بود.

XS
SM
MD
LG