لینک های دسترسی

Breaking News

لوکاشینکو برای ششمین بار پیهم رییس جمهور بلاروس شد


کمیسیون انتخابات بلاروس روز دوشنبه دهم اگست (۲۰ اسد) الکساندر لوکاشینکو را برندۀ انتخابات ریاست جمهوری آن کشور اعلام کرد.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی این کمیسیون، آقای لوکاشینکو ۸۰.۲۳ درصد آرا و سویتلانا تسیخانوسکایا، رقیب عمدۀ انتخاباتی وی ۹.۹ درصد آرا را کسب کرده اند.

خانم تسیخانوسکایا گفته است که برندۀ انتخابات است و نتایج اعلان شده را نمی‌پذیرد. او گفت: "ما برنده استیم، زیرا ما بر ترس، بی‌اشتیافی و اختلاف خود فایق آمده‌ایم...مقام‌ها به صدای ما گوش نمی‌دهند. مقام‌ها باید در مورد روش‌های مسالمت‌آمیز انتقال قدرت فکر کنند."

در همین حال، گروه‌های مدافع حقوق بشر گفته اند که در تظاهرات پس از انتخابات جنجالی روز یکشنبه در بلاروس، یک نفر در اثر برخورد با پولیس کشته، ده‌ها نفر دیگر زخمی و صدها معترض دیگر بازداشت شده اند.

فعالان گفته‌اند پولیس بلاروس برای متفرق کردن هزاران معترض که شام یکشنبه به جاده‌های شهر منسک برآمده بودند، از گاز اشک آور و موترهای آب‌پاش کار گرفته است.

طرفداران نامزدان رقیب آقای لوکاشینکو که باور دارند در نتایج انتخابات دستکاری و تقلب صورت گرفته است، در نظر دارند که به تظاهرات ادامه دهند. آنان خواستار بازشماری آرا شده اند.

آقای لوکاشینکو که از سال ۱۹۹۴ به اینسو رییس جمهور بلاروس است و زمانی امریکا او را آخرین دیکتاتور اروپا لقب داده بود، تا کنون به خواست مخالفان سیاسی خود واکنشی نشان نداده است، اما پیش از این گفته بود که از قدرت کنار نخواهد رفت و اجازه نخواهد داد تا کشور از هم بپاشد.

آقای لوکاشینکو همواره ادعا کرده که دست‌های خارجی در تلاش کنار راندن وی از قدرت اند و تاکید کرده است که به چنین چیزی هرگز اجازه نخواهد داد.

اتحادیۀ اروپایی گفته است که انتخابات بلاروس با "خشونت نامتناسب و غیرقابل قبول دولت بر ضد مظاهره‌کنندگان صلح آمیز" توام بوده است.

جوسیپ بورل، رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا و اولیفر وارهیلی، کمیشنر توسعۀ این اتحادیه با نشر بیانیۀ مشترک گفته اند: "خشونت را محکوم می‌کنیم و خواستار رهایی فوری کسانی استیم که شب گذشته بازداشت شده اند."

خبرگزاری رویترز از قول یک سخنگوی حکومت آلمان گزارش داده است که نشانه های متعدد تقلب در انتخابات بلاروس موجود است و اتحادیۀ اروپا سرگرم بحث است که چگونه به آن واکنش نشان دهد.

پولند از اتحادیۀ اروپا خواسته است تا در مورد انتخابات جنجالی بلاروس تشکیل جلسه بدهد.

با اینحال، شی جینپینگ، رییس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه پیروزی آقای لوکاشینکو را به وی مبارکباد گفته اند. آقای پوتین ابراز امیدواری کرده است که رییس جمهور لوکاشینکو روابط خود را با مسکو عمیق خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG