لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو: قوای روسیه ۸۰ نیروی 'پولندی' را در اوکراین کشته است


روسیه روز شنبه ۲۵ جون (چهارم سرطان) گفت که در اثر "حملات دقیق" قوای آن کشور "۸۰ جنگجوی" پولندی در شرق اوکراین کشته شده اند.

وزارت دفاع روسیه با نشر اعلامیه‌ای گفته است که علاوه بر کشته شدن جنگجویان پولندی، ۲۰ واسطهٔ نقلیهٔ زرهی و هشت راکت انداز نوع (Grad) آنان در فابریکهٔ‌ تولید زینک کنستانتینوفکا واقع در منطقهٔ‌ لوهانسک، منهدم شده اند. اما ادعای مقامات روسیه تا حال از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

وزارت دفاع روسیه مشخص نکرده است که این حملات چه زمانی انجام شده است. اما در اعلامیهٔ این وزارت آمده است که طی یک روز در شهر میکولایف واقع در جنوب اوکراین، نزدیک به ۳۰۰ اوکراینی و دیگر جنگجویان خارجی کشته شده اند و ۳۵ دستگاه سلاح ثقیله نیز منهدم شدند.

در همین حال،‌مقامات اوکراینی روز شنبه ۲۵ جون (‌۴ سرطان)‌ گفتند بلاروس بر خاک اوکراین حملات گسترده‌ای راکتی را انجام داده است، اما تا حال از تلفات احتمالی این حملات گزارشی در دست نیست.

بلاروس که از جمله نزدیکترین متحد روسیه به شمار میرود،‌ در جنگ اوکراین به گونهٔ رسمی دخیل نمی‌باشد، ولی این حملات راکتی یک روز پس از آن صورت گرفته است که که نیروهای اوکراینی از شهر سیویرودونتسک عقب نشینی کردند.

مقامات نظامی اوکراین با نشر اعلامیه‌ای گفته اند که حدود ۲۰ راکت بر منطقه دسنا در شمال چیرنیکیف پرتاپ شده است. در این اعلامیه همچنین گفته شده است که این حملات تاسیسات شهر را مورد هدف قرار داده، ولی تا اکنون در مورد تلفات گزارش ارایه نشده است.

پس از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری سال روان میلادی، بلاروس در جریان نخستین هفته‌های تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌حمایت لوژستیکی خود را برای مسکو فراهم کرد که هم اکنون با تحریم‌های غرب مواجه است.

استخبارات اوکراین گفته است که "حملات امروز مستقیماََ نشان دهندهٔ آن است که کرملین تلاش می کند تا از طریق تعامل با بلاروس، این کشور را به عنوان حامی جنگ در اوکراین دخیل نماید."

گزراش‌ها حاکی از آن است که انجام این حملات راکتی قبل از دیدار ولادیمیرپوتین، رییس جمهور روسیه، با السکاندر لوکاشنیکو، رییس جمهور بلاروس، که روز شنبه درسنت پیترزبرگ انجام شد، صورت گرفته است.

از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه روز جمعه تصمیم اتحادیهٔ اروپا را مبنی بر حمایت از کسب نامزدی اوکراین در این اتحادیه محکوم کرد. مسکو می‌گوید که این تلاش از نقطه نظر جیوپولیتیکی در انزوا قرار دادن روسیه تلقی میشود.

اتحادیه اروپا در نشست اخیر که در بروکسل، پایتخت بلجیم،‌برگزار شد، به درخواست اوکراین و مالدووا برای عضویت در این اتحادیه پاسخ مثبت داد و بدین ترتیب این دو قلمرو سابق اتحاد جماهیر شوروی برای نخستین بار زیر چتر اتحادیه اروپا قرار خواهند گرفت.

قرار است متحدان غربی اوکراین، رهبران گروه جی ۷یا هفت کشور صنعتی جهان روز یکشنبه ۲۶ جون در آلمان دیدار کنند و ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، نیز در جریان این نشست از طریق ویدیوکنفرانس سخنرانی خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG