لینک های دسترسی

Breaking News

عقب نشینی نیروهای اوکراینی از یک شهر دیگر؛ وزیر خارجهٔ اوکراین: شکست نخورده‌ایم


پس از هفته‌ها بمباران و درگیری شدید و همزمان با پیشروی‌های نیروهای روسیه‌، اوکراین به نیروهای مدافع شهر سیویردونتسک دستور عقب‌نشینی داده است.

سرهی گیدی، والی لوهانسک روز جمعه ۲۴ جون (سوم سرطان) گفت که سربازان در سیویرودونتسک قبلاً دستور انتقال به مواضع جدید را دریافت کرده اند.

آقای گیدی افزود: "ماندن در موقعیت‌هایی که در طول ماه‌ها [بمباران] تکه تکه شده تنها به خاطر ماندن در آنجا، منطقی نیست ".

دمیترو کولیبا، وزیر خارجه اوکراین از دست رفتن بخش بیشتری از دونباس را کم اهمیت جلوه داده و گفت: "پوتین می‌خواست تا نهم ماه می تمام منطقه را اشغال کند. اما اکنون ۲۴ جون است و جنگ هنوز ادامه دارد. عقب‌نشینی از چند نبرد اصلا به معنی شکست در جنگ نیست".

مقامات اوکراینی همچنین تصرف شهر هرسکه در جنوب لیسچانسک، در نزدیکی سیویرودونتسک، توسط سربازان روسی را تایید کرده اند. مسکو مدعی است حدود ٢ هزار سرباز اوکراینی را در این منطقه محاصره کرده است.

رویترز همچنین به نقل از یک مقام محلی گزارش داده که نیروهای روسی پس از تصرف شهر هرسکه در ١٠ کیلومتری جنوب لیسچانسک، پرچم سرخ را بالای ساختمان شاروالی این شهر به اهتزاز درآورده‌اند.

به نظر می‌رسد پیشروی‌های روسیه، کرملن را در آستانه کنترول کامل منطقهٔ لوهانسک، به عنوان یکی از اهداف اصلی پوتین، قرار داده و زمینه را برای شروع تهاجم به لیسچانسک مهیا کند.

به باور تحلیلگران، نیروهای روس تلفات سنگینی متحمل می‌شوند و با مشکلاتی جدی در رهبری، تدارکات، و روحیه دست و پنجه نرم می‌کنند. با این حال، سربازان پوتین دستاوردهای تدریجی مهمی در شرق و جنوب اوکراین کسب کرده‌اند.

این در حالی است که روز گذشته اتحادیه اروپا در اقدامی تاریخی، نامزدی اوکراین و مولداوی را برای پیوستن به این اتحادیه ٢٧ عضوی پذیرفت.

XS
SM
MD
LG