لینک های دسترسی

Breaking News

بو برگدال از اردوی ایالات متحده اخراج شد


برگدال (راست) ماه گذشته میلادی اتهامات علیه خود را پذیرفت.
برگدال (راست) ماه گذشته میلادی اتهامات علیه خود را پذیرفت.

بو برگدال، سرباز امریکایی که پنج سال را در حبس گروه طالبان سپری کرده بود، روز جمعه توسط یک محکمه نظامی در ایالات متحده از خدمت در اردوی آن کشور اخراج شد.

بو برگدال به فرار از خدمت عسکری و بدرفتاری در برابر دشمن متهم بود. این سرباز امریکایی در سال ۲۰۰۹ قطعه نظامی خود را در افغانستان ترک کرد و سپس به دست گروه طالبان اسیر شد.

سارنوالان نظامی از محکمه خواسته بودند تا برگدال را به خاطر فرار از خدمت و به خطر انداختن جان سربازان که برای نجات او رفته بودند، به ۱۴ سال حبس محکوم کند.

اما بو برگدال اتهام فرار از خدمت عسکری و بدرفتاری در برابر دشمن را پذیرفت و بدین ترتیب از مجازات احتمالی حبس ابد نجات یافت.

محکمه نظامی روز جمعه بو برگدال را از حبس معاف نمود اما در عوض به تنزیل رتبه این سرباز حکم صادر کرد.

محکمه همچنین آقای برگدال را به پرداخت ۱۰ هزار دالر جریمه نیز محکوم کرده است.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده که سر قوماندان قوای مسلح آن کشور نیز است، از این حکم محکمه شدیداً انتقاد کرد و آنرا "اهانت" به امریکا و اردوی آن کشور خواند.

سربازان امریکایی پس از ارتکاب جرایم جدی از خدمت در اردو اخراج می شوند و اخراج از اردوی امریکا به معنی از دست دادن تمام حقوق و امتیازات به شمول بیمه صحی است که یک سرباز حتی پس از پایان خدمت آنرا دریافت می کند.

بو برگدال در سال ۲۰۱۴ در بدل رهایی پنج مقام گروه طالبان از زندان گوانتانامو از بند آن گروه آزاد شد.

فرار این سرباز امریکایی از خدمت انتقاد شدید بسیاری امریکاییان را در پی داشت.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در جریان مبارزات انتخاباتی سال گذشته، بو برگدال را "خاین" خطاب کرده و خواستار اعدام او شده بود.

برگدال دو سال پیش با پنج مقام ارشد گروه طالبان تبادله شد.
برگدال دو سال پیش با پنج مقام ارشد گروه طالبان تبادله شد.

XS
SM
MD
LG