لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن حملۀ روسیه بر کیف را 'بربریت' خواند


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده ،‌حملات اخیر نظامیان روسیه بر شهر کیف، پایتخت اوکراین، را "بربریت" خواند.

نیروهای روسیه روز یکشنبه ۲۶ جون (پنجم سرطان) بر اهدافی در شهر کیف میزایل پرتاب کردند که در اثر این حملات کم از کم یک ساختمان رهایشی را نیز هدف قرار دادند.

در واکنش به این حملات،‌ آقای بایدن ساعتی پس این حملات در حاشیۀ نشست هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی۷) در آلمان به خبرنگاران گفت: "این بیشتر بربریت آنهاست."

ویتالی کلیچکو، شاروال کیف، گفت که هدف حملات میزایلی روسیه که در آستانۀ نشست ناتو در شهر مادرید صورت می‌گیرد، "مرعوب کردن اوکراینی‌ها" است.

دیمیترو کولیبا، وزیر خارجۀ اوکراین، نیز ضمن نشر تصویر یک کودک زخمی در تویتر گفته است که این کودک هنگامی که آرام در خواب بوده، میزایل‌ کروز روسیه بر خانه‌اش اصابت کرده است.

وزیر خارجۀ اوکراین گفته است که نشست جی۷ باید با وضع تحریم‌های بیشتر بر مسکو و فراهم آوری تسلیحات سنگین بیشتر به اوکراین، به این حملۀ روسیه پاسخ بدهد.

ممنوعیت بر واردات طلا روسیه

رهبران کشورهای جی۷ روز یکشنبه توافق کردند تا بر واردات طلا از روسیه ممنوعیت وضع کنند. ایالات متحده دومین واردکنندۀ بزرگ طلا از روسیه است.

قصر سفید گفته است که روسیه در سال ۲۰۲۰ به تنهایی پنج درصد طلای جهان را صادر کرده است و ۹۰ درصد طلای روسیه به کشورهای عضو جی۷ سرازیر شده است. ایالات متحده، بریتانیا، جاپان، ایتالیا، آلمان، فرانسه و کانادا اعضای جی۷ اند.

بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا پیش از نشست جی۷ از کشورهای جهان خواست تا در حمایت از اوکراین تردید نکنند. او گفت: "اوکراین می‌تواند پیروز شود و پیروز خواهد شد. اما آنان برای این کار به حمایت ما نیاز دارند. اکنون زمان آن نیست که به اوکراین پشت بگردانیم."

در نشست جی۷ ابعاد مختلف جنگ اوکراین از تورم فزایندۀ مالی گرفته تا بحران غذایی، برهم خوردن زنجیرۀ تدارکات، افزایش نرخ‌ کالاها و کمبود انرژی در جهان به بحث گرفته می‌شود.

نشست کنونی جی۷ همچنین به بحث در مورد رویکرد اقتصادی چین و وضعیت حقوق بشر در آن کشور می‌پردازد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، در مورد گفت: "تاثیر اقدامات قلدرانۀ اقتصادی چین، کار اجباری [در چین]، سرقت ملکیت معنوی—همه در محراق بحث جی۷ قرار دارد."

قرار است ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، هم در نشست امروزی جی۷ و هم در نشست ناتو که قرار است اواخر هفتۀ روان برگزار شود، سخنرانی کند و یکبار دیگر خواستار حمایت بیشتر غرب در مقابله با تهاجم نظامی روسیه شود.

XS
SM
MD
LG