لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن در سفر غیرمنتظره به کیف: جهان در کنار اوکراین ایستاده است


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، در کیف با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، ملاقات کرد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا، روز دوشنبه ۲۰ فبروری (اول حوت) در یک سفر غیرمنتظره و از قبل اعلام ناشده وارد اوکراین شده و در دیدار با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، بر تعهد "خلل ناپذیر" ایالات متحده از دموکراسی، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد.

بایدن هنگام سخنرانی در قصر مارینسکی و در کنار ولادمیر زیلینسکی گفت که به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر کمک‌های جدید نظامی از سوی ایالات متحده به اوکراین فراهم می‌شود که مهمات توپخانه و تسلیحات ضد تانک شامل آن است.

رییس جمهور ایالات متحده همچنین گفت که این هفته تحریم‌های جدید بر روسیه اعلام خواهد شد. پیش از این، قصر سفید در اعلامیه‌ای در پیوند به سفر بایدن به اوکراین از قول وی نگاشته بود: "اواخر این هفته، تحریم‌های اضافی را بر نخبگان و شرکت‌هایی اعلام خواهیم کرد که تلاش دارند طفره رفته و ماشین جنگی روسیه را اکمال دوباره کنند."

بایدن با اشاره به زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری سال ۲۰۲۲ گفت: "یک‌سال بعد، کیف به پا ایستاده است و اوکراین پابرجاست. دموکراسی به ایستاد است. امریکایی‌ها در کنار شما ایستاد اند و جهان در کنار شما ایستاده است."

رییس جمهور ایالات متحده به ایتلاف بیش از ۵۰ کشور جهان برای کمک نظامی به اوکراین و "هزینهٔ غیرمنتظرهٔ" تحریم‌ها بر اقتصاد روسیه اشاره کرد و گفت: "پوتین فکر می‌کرد که اوکراین ضعیف است و غرب هم منقسم است و می‌تواند کار ما را تمام کند. فکر نکنم که او اکنون چنین فکری داشته باشد."

ولادمیر زیلینسکی به خاطر سفر بایدن در چنین برههٔ حساس به اوکراین، از وی قدردانی کرد و گفت که دیده به راه بحث‌های بیشتر در مورد وضعیت جنگی با رهبران ایالات متحده است.

هنگام حضور بایدن در اوکراین، زنگ خطر حملات هوایی در کیف و جاهای دیگر به صدا در آمد.

بایدن و زیلینسکی اکلیل گلی را در پای دیواری گذاشتند که به نام قهرمانان کشته شده در جریان تهاجم روسیه بر اوکراین، اختصاص یافته است.

این نخستین سفر بایدن به کیف از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین است. پیش از این قصر سفید اعلام کرده بود که رییس جمهور بایدن اواخر روز دوشنبه از واشنگتن به پولند سفر می‌کند.

جو بایدن با نشر بیانیه‌ای گفته است که در ادامهٔ این سفر به پولند رفته با و متحدان ایالات متحده در اروپای شرقی در مورد تداوم حمایت از مردم اوکراین صحبت خواهد کرد. انتظار می رود که بایدن روز سه شنبه در وارسا، پایتخت پولند، سخنرانی کند.

بایدن همچنان در نظر دارد روز چهارشنبه پیش از برگشت به واشنگتن، با ینس استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو، و رهبران کشورهای توافق‌نامهٔ بخارست-۹ (B9) دیدار کند.

مقامات ارشد ادارهٔ بایدن، از جمله انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، و لوید آستن، وزیر دفاع، طی یک سال گذشته برای دیدار با مقامات و ابراز حمایت امریکا از کیف، به اوکراین سفر کرده ‌اند. جیل بایدن، همسر رییس جمهوری امریکا، نیز در ماه می سفری به اوکراین داشت.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در ماه دسمبر در اولین سفر خارجی خود پس از تهاجم روسیه بر اوکراین، به ایالات متحده سفر کرده بود.

این در حالی است که کیف با وجود آن که کمک های نظامی از ایالات متحده دریافت کرده است، بر دریافت طیاره های جنگی اف-۱۶ امریکایی تاکید دارد.

شماری از مقامات این کشور روز گذشته در حاشیۀ نشست امنیتی مونیخ از سناتوران امریکایی خواستند بر جو بایدن فشار بیاورند تا فراهم آوری این نوع طیاره های جت را منظور کند.

کشورهای عضو ناتو در فراهم آوری طیاره های جنگی به اوکراین تمایل نشان نداده اند و هراس دارند که فراهم آوری چنین تجهیزات نظامی پیشرفته این پیمان را در مقابله مستقیم با روسیه قرار خواهد داد.

XS
SM
MD
LG