لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن بر روسیه تحریم‌های جدید وضع کرد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده به خاطر اقدامات اخیر روسیه در خصوص اوکراین، تحریم‌های جدیدی را بر مسکو وضع کرد که در کنار دیگر بخش‌ها، بانک‌های آن کشور به شمول بانک نظامی را هدف قرار می‌دهد.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه ۲۱ فبروری (دوم حوت) مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را منحیث کشورهای مستقل به رسمیت شناخت؛ دو ساحه‌ای که بخش‌های آن در کنترول جدایی طلبان طرفدار روسیه قرار دارد.

آقای بایدن روز سه شنبه ۲۲ فبروری (سوم حوت) گفت که روسیه با به رسمیت شناختن استقلال ساحات لوهانسک و دونتسک اوکراین، حق موجودیت اوکراین را سلب کرده است.

او این اقدام مسکو را "نقض شنیع قوانین بین‌المللی" خواند و گفت که اقدام اخیر روسیه مستلزم پاسخ قاطع بین‌المللی است، با اینحال ابراز امیدواری کرد که این معضل از طریق دپلوماسی حل شود.

رییس جمهور ایالات متحده گفت که تحریم‌های جدید بسیار شدیدتر از تحریم‌هایی است که در سال ۲۰۱۴ و پس از اشغال کریمیه توسط روسیه، بر مسکو اعمال شد. او تاکید کرد که در صورت تشدد روسیه، تحریم‌های غرب بر مسکو نیز شدیدتر خواهد شد.

آقای بایدن گفت که سوق و اعزام نیروها و تجهیزات بیشتر امریکایی مستقر در اروپا را مجاز ساخته است تا به گفتۀ وی متحدان بالتیک – استونیا، لتویا و لیتوانیا – را در برابر تهدیدات روسیه حمایت کنند.
رییس جمهور بایدن گفت: "آشکارا بگویم: اینها تماماً اقدامات دفاعی مان است؛ ما هیچ قصد جنگ با روسیه را نداریم. می‌خواهیم یک پیام بی تردید را بفرستیم که ایالات متحده یکجا با متحدان خود از هر انچ قلمرو ناتو دفاع خواهد کرد و به تعهداتی که به ناتو داده ایم پابند باقی خواهیم ماند."

آقای بایدن گفت: "روسیه مترصد است تا در راه اندازی حملۀ گستردۀ نظامی علیه اوکراین پیشتر برود...امیدوارم چنین نباشد...اما روسیه تنها تهدید خود را علیه باقی قلمرو اوکراین، به شمول شهرهای بزرگ و به شمول کیف پایتخت آن کشور، تشدید می‌بخشد. هنوز هم بیش از ۱۵۰ هزار نظامی روسیه در اطراف اوکراین مستقر اند."

پارلمان روسیه امروز ۲۲ فبروری (سوم حوت) به طرفداری از تصمیم رییس جمهور این کشور مبنی بر به رسمیت شناختن استقلال دونتسک و لوهاسنک رای داد.

بر این اساس، روسیه می‌تواند نیروهایش را به این قلمروها بفرستد و در آنجا پایگاه‌های نظامی ایجاد کرده و به گونۀ مشترک از شرق اوکراین دفاع کنند. مجلس نمایندگان و سنای روسیه با توافق آرا این طرح را منظور و از آن تمجید کردند.

XS
SM
MD
LG