لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا تعرفه‌ها را بر کالاهای چینی بلند برد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه شنبه ۱۴ می (۲۵ ثور) تعرفه‎ها را بر طیفی از کالاهای وارداتی از چین به شمول موترهای برقی، چپ‌های کمپیوتر و محصولات طبی بلند برد.

قصر سفید با نشر بیانیه‌ای گفت که بایدن تعرفه‌های وضع شده توسط دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، را حفظ کرده و تعرفه‌های دیگر را نیز افزایش می‌دهد.

در بیانیه به "خطرات غیرقابل قبول" بر امنیت اقتصادی ایالات متحده که از "رویکردهای نامنصفانۀ چین" ناشی می‌شود، اشاره شده است.

بر اساس آمار رسمی، ایالات متحده در سال ۲۰۲۳ به ارزش ۴۲۷ میلیارد دالر از چین واردات داشت و نیز صادرات امریکا به چین در این سال به ۱۴۸ میلیارد دالر می‌رسید.

لایل برینارد، مشاور اقتصادی قصر سفید به خبرنگاران گفت: "چین با وجود ظرفیت فزاینده و سرازیر کردن سیلی از کالاها به بازارهای جهانی با نرخ ارزان‌تر، از روش قبلی برای رشد خود به بهای تاوان دیگران کار می‌گیرد."

کترین تای، نمایندۀ تجاری ایالات متحده، تعرفه‌های جدید را "موجه" خواند و گفت که چین همواره مالکیت فکری ایالات متحده را دزدی کرده و شرکت‌های تکنالوژی امریکایی را هدف حملات سایبری قرار داده است.

وضع تعرفه‌های جدید بر واردات چین، درست چند ماه پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده صورت می‌گیرد. بایدن تلاش کرده است تا رای‌دهندگان امریکایی را متقاعد کند که سیاست‌های اقتصادی وی موثر است.

تحلیلگران هشدار داده اند که افزایش تعرفه‌ها بر چین، نرخ موتر‌های برقی را بلند برده و اهداف بایدن را برای جلوگیری از تغییر اقلیم، متضرر خواهد کرد.

بایدن گفته است که در صدد پیروزی در عرصۀ رقابت با چین است اما نمی‌خواهد که جنگ تجارتی میان دو کشور مشتعل شود. او در ماه‌های اخیر در تماس‌ها با شی جینپینگ، رییس جمهور چین، برای کاهش تنش میان واشنگتن و بیجینگ تلاش کرده است.

چین گفته است که وضع تعرفه‌ها بر کالاهای آن کشور ثمربخش نبوده و خطر تشدید تنش را در پی دارد.

گروه

XS
SM
MD
LG