لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن حمایت امریکا از تهاجم به رهبری سعودی بر یمن را پایان می‌دهد


مشاور امنیت ملی قصر سفید گفته است که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، پایان حمایت امریکا را از تهاجم نظامی به رهبری عربستان سعودی بر یمن، اعلام می‌کند.

جیک سولیوان روز پنجشنبه چهارم فبروری (۱۶ دلو) گفت که جنگ به رهبری سعودی، بحران بشری را در یمن که فقیرترین کشور شبه جزیرۀ عرب است، عمیق‌تر کرده است.

با اینکار، آقای بایدن به یکی از وعده‌های انتخاباتی خود عمل می‌کند. آقای بایدن در جریان کارزارهای انتخاباتی گفته بود که برای حل معضل یمن، روش دپلوماتیک را در پیش خواهد گرفت.

آقای سولیوان گفت که رییس جمهور بایدن به این باور است که ایالات متحده می‌تواند برای ختم جنگ از ورای مذاکرات "نقش فعال‌تری" را بازی کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، همچنین قرار است آقای بایدن پس از چاشت پنجشنبه در مقر وزارت خارجۀ امریکا حضور یافته و تیموتی لندرکینگ را به صفت نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور یمن معرفی کند.

آقای لندرکینگ دستیار معین وزارت خارجۀ ایالات متحده در امور شرق میانه بود. او همچنان به صفت دپلومات در عربستان سعودی، کویت و شماری دیگر از کشورهای شرق میانه ایفای وظیفه کرده است.

تهاجم نظامی به رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ بر ضد شورشیان شیعۀ حوثی در یمن پس از آن آغاز شد که حوثی‌ها با حمایت ایران، حکومت به رسمیت شناخته شدۀ‌ یمن را در اواخر سال ۲۰۱۴ از قدرت کنار زده و صنعا، پایتخت آن کشور را تصرف کردند.

ملل متحد گفته است که جنگ روان در یمن، بدترین بحران بشری عصر حاضر را به باور آورده است، طوریکه دو سوم جمعیت این کشور به دلیل جنگ، به کمک‌های خارجی متکی اند.

در جنگ‌ یمن تا اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شده و بیش از سه میلیون نفر دیگر بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG