لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن و پوتین با هم دیدار می‌کنند


باوجود افزایش تنش‌ها میان واشنگتن و مسکو، قرار است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده ماه آینده با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در ژنیو ملاقات کند.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای روز سه شنبه ۲۵ می (چهارم جوزا) گفت که آقای بایدن در نخستین سفر بین المللی‌اش به عنوان رییس جمهور غرض اشتراک در نشست هفت اقتصاد بزرگ جهان یا گروه جی-۷ به بریتانیا و برای اشتراک در نشست ناتو به بروکسیل سفر خواهد کرد.

در اعلامیۀ قصر سفید آمده است که آقای بایدن به تاریخ ۱۶ جون با ولادیمیر پوتین در ژنیو ملاقات خواهد کرد.

جین ساکی، سخنگوی قصر سفید در مورد این ملاقات گفت : "رهبران در مورد طیف گسترده‌ای از مسایل مبرم بحث خواهند کرد زیرا ما به دنبال بازگرداندن روابط پایدار و پیش بینی شده با روسیه استیم."

هرچند جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا خواستار برخورد سخت‌گیرانه‌ای با مسکو شده و در جریان سه ماه نخست ریاست جمهوری اش دو بار تعزیرات بر مقامات روسی وضع کرده است، پیشنهاد دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود را نیز در ماه اپریل مطرح کرده بود.

كرملین نیز در بیانیه‌ای نشست روسای جمهور دوکشور را تایید کرده و گفته است که آنان درباره "وضعیت فعلی و چشم انداز روسیه - امریكا، موضوعات ثبات ستراتیژیک و مشکلات حاد بین المللی، از جمله مقابله با همه‌گیری کروناویروس و حل و فصل درگیری های منطقه‌ای" صحبت خواهند کرد.

نشست روسای جمهور امریکا و روسیه در دیدار وزرای خارجه این دو کشور هفتۀ گذشته در میان گذاشته شده بود.

انتونی بلینکن در دیدار با سرگی لاوروف گفته بود که رییس جمهور بایدن خواهان "یک رابطه قابل پیش بینی و پایدار با روسیه" است و گفت که دو کشور می توانند در زمینه‌های مقابله با همه‌گیری کروناویروس، تغییرات اقلیم، برنامه‌های هسته‌ای ایران و کوریای شمالی و حل معضل جنگ در افغانستان همکاری کنند.

در جریان ماه‌های اخیر، روابط روسیه و امریکا یک بار دیگر کشیده شده است. مسایل مختلفی از جمله ادعای مداخلۀ روسیه در انتخابات امریکا، افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین و وخامت اوضاع صحی الکسی نوالنی، منتقد رییس جمهور روسیه در زندان، این تنش‌ها را تشدید کرده است.

XS
SM
MD
LG