لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن و شی از تلاش‌ها برای بهبود روابط میان واشنگتن و بیجینگ استقبال کردند


عکس آرشیف در دیدار بایدن و شی در جزیرۀ بالی اندونیزیا در نومبر ۲۰۲۲
عکس آرشیف در دیدار بایدن و شی در جزیرۀ بالی اندونیزیا در نومبر ۲۰۲۲

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه شنبه دوم اپریل (۱۴ حمل) در تماس تلیفونی با شی جینپینگ، رییس جمهور چین، در مورد طیفی از موضوعات از جمله حفظ صلح و ثبات در تایوان صحبت کرد.

قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که هر دو رهبر در مورد نگرانی‌ها به خاطر حمایت چین از جنگ روسیه علیه اوکراین، رویکردهای تجارتی چین، نقض حقوق بشر در ساحۀ مسلمان نشین شین‌ژیانگ آن کشور و غیرهسته‌ای سازی شبه جزیرۀ کوریا نیز صحبت کردند.

به نقل از اعلامیۀ قصر سفید، بایدن همچنان از پیامدهای افزایش تقابل و تنش در بحیرۀ جنوب چین، جاییکه بیجینگ ادعای ملکیت کامل آن را دارد، هشدار داده است. او همچنان بر حفظ صلح و ثبات در سرتاسر تنگۀ تایوان تاکید کرده است.

در همین حال، رسانۀ دولتی چین گزارش داده است که شی جینپیگ به بایدن گفته است که موضوع تایوان به مثابۀ "خط سرخ غیرقابل عبور" برای چین باقی می‌ماند.

شی گفته است: "ایالات متحده اقدامات بی پایان را برای سرکوب کردن اقتصادی، تجارت، علوم و تکنالوژی چین ادامه داده و فهرست تحریم‌های این کشور بر شرکت‌های چینی دراز و درازتر می‌شود."

سینهوا از قول رییس جمهور شی نگاشته است که اگر ایالات متحده به تلاش برای "محروم کردن چین از حق انکشاف" ادامه دهد، بیجینگ آرام نخواهد نشست.

در همین حال، قصر سفید گفته است که بایدن به همتای چینی اش واضح کرد که واشنگتن برای حفاظت از تکنالوژی پیشرفتۀ امریکا و جلوگیری از استفادۀ آن بر ضد منافع ملی ایالات متحده،‌ هر اقدام ضروری را اتخاذ خواهد کرد.

روابط میان واشنگتن و بیجینگ که در یک دهۀ پسین دستخوش تنش بی‌پیشینه بود، در ماه‌های اخیر اندکی رو به بهبود نهاده است، زیرا هر دو طرف گام‌هایی را برای ایجاد کانال‌های ارتباطی برداشته اند.

قصر سفید گفته است که هردو رهبر از تلاش‌های جاری برای "حفظ کانال‌های ارتباطی و مدیریت مسوولانۀ روابط" در آینده استقبال کرده اند.

قرار است جنیت یلن، وزیر مالیۀ ایالات متحده روز چهار شنبه و انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ امریکا در هفته‌های آینده از چین دیدن کنند.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های فرانس‌پرس و رویترز کار گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG