لینک های دسترسی

Breaking News

محو ۲۰۰ میلیارد دالر از بازار رمزارز در یک روز


ارزش بت‌کاین برای نخستین بار در ۱۶ ماه گذشته اوایل صبح پنجشنبه به زیر ۲۶ هزار دالر سقوط کرد. این در حالی است که به دنبال فروش گسترده رمزارزها، در یک روز بیش از ۲۰۰میلیارد دالر از بازار محو شد.

این نخستین بار است که ارزش بت‌کاین از ۲۶ دسامبر سال ۲۰۲۰ به زیر ۲۷ هزار دالر سقوط می‌کند. قیمت این رمزارز در هنگام انتشار این خبر ۲۸۶۸۰ دالر بود که بیش از ده درصد سقوط نسبت به روز گذشته را نشان می‌دهد.

در همین حال ارزش اتر، دومین ارز دیجیتلی بزرگ نیز حدود ۱۸۰۰ دالر شده است. این نخستین بار است که قیمت این رمزارز از جولای ۲۰۲۱ به زیر دو هزار دالر سقوط می‌کند. اتر آخرین بار ۲۰ درصد کاهش یافت و حدود ۱۹۴۱ دالر معامله شد.

در زمانی که بازارهای سهام به دلیل نگرانی از افرایش شدید قیمت‌ها و بدتر شدن چشم‌انداز اقتصادی ناشی از اوج‌ همه‌گیری کروناویروس سقوط کرده‌اند، سرمایه‌گذاران از ارزهای دیجیتل دوری می‌کنند.

داده‌های تورم ایالات متحده نشان می‌دهد که قیمت کالاها و خدمات در ماه اپریل ۸.۳ درصد افزایش یافته که بیشتر از انتظار کارشناسان بود و بالاترین میزان در چهل سال اخیر است.

یکی از نگرانی‌های دیگر بازار، سقوط کوین‌های ثابت تیرا یا Terra Stablecoin protocol است.

یواس‌تی یا تیرا یو‌اس‌تی که باید بازتاب دهنده ارزش دالر باشد، چهارشنبه به کمتر از ۳۰ سنت سقوط کرد و اعتماد سرمایه‌گذاران به فضای مالی به اصطلاح غیرمتمرکز را متزلزل کرد.

کوین‌های ثابت (استیبل‌کوین‌ها) مانند حساب‌های بانکی دنیای رمزارزها هستند و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتلی اغلب برای مصوون بودن در هنگام نوسانات بازار به آنها مراجعه می‌کنند.

اما یواس‌تی، یک استیبل‌کوین "الگوریتمی" که به جای پول نقد در ذخایر، بر پایه کود قرار دارد، در روزهای اخیر برای حفظ ارزش پایدار تلاش کرده است، زیرا دارندگان سرمایه به‌صورت انبوه در حال خروج از آن هستند.

در اوایل روز پنجشنبه، یواس‌تی حدود ۵۴ سنت معامله شد که هنوز بسیار کمتر از نرخ یک دالر مورد نظر است.

لونا، یکی دیگر از این کوین‌های ثابت تیرا که دارای بهای شناور است و باید شاک‌های قیمت یواس‌تی را جذب کند، ۹۷ درصد ارزش خود را در عرض ۲۴ ساعت از دست داد و فقط حدود پنج سنت قیمت پیدا کرد.

تحولات اخیر موجب نگرانی سرمایه‌گذاران رمزارزها به ویژه بیت‌کوین شده است.

یکی از احتمالات این است که بنیاد لونا که توسط تیرا تاسیس شده است، بخش بزرگی از دارایی‌های بت‌کاین خود را برای تقویت این استیبل‌کوین بفروشد؛ اقدامی مخاطره‌انگیز که بدون شک تشنجی را در بازار پدیدار خواهد کرد.

پیامدهای سقوط ارزش تیرا، به سایر استیبل‌کوین‌های جهان از جمله "تتر" نیز سرایت کرد و ارزش آن به زیر یک دالر رسید.

کارشناسان اقتصادی مدتها نگران بودند که تتر در صورت برداشت‌های انبوه، میران ذخایر لازم برای تقویت دالر خود را نداشته باشد.

XS
SM
MD
LG