لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن برای گفتگو با مقامات چینی به بیجینگ رسید


چین گانگ، وزیر خارجهٔ چین و انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا

انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، صبح یکشنبه ۱۸ جون (۲۸ جوزا) وارد بیجینگ، پایتخت چین، شد تا با مقامات چینی در مورد مسایل مختلف از جمله حفظ ارتباطات "باز و قدرتمند" صحبت کند.

بلینکن امروز در آغاز این سفر رسمی با چین گانگ، وزیر خارجهٔ چین، دیدار کرد، اما در مورد این که این دو دپلومات روی کدام موضوعات صحبت کردند، تا هنوز معلوماتی نشر نشده است.

هوا چونینگ، معاون وزیر خارجهٔ چین که در این ملاقات حضور دارد، گفته است که "امیدوارم این ملاقات بتواند روابط چین-ایالات متحده را دوباره به آنجا هدایت کند که روسای جمهور دو کشور در بالی روی آن توافق کرده بودند."

رییس جمهور جوبایدن و همتای چینی اش، شی جینپینگ، در ماه نوامبر سال گذشته در جزیزه بالی اندونیزیا ملاقات و توافق کردند تا تنش‌ها بین دوکشور از کنترول خارج نشوند. فرستادن بلینکن به بیجینگ نیز بخشی از توافق هر دو رییس جمهور بود.

بلینکن قبل از عزیمت به چین عصر روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت که مقامات ایالات متحده به گونهٔ صریح در مورد "نگرانی های بسیار واقعی" در مورد طیف وسیعی از موضوعات با همتایان چینی خود گفتگو خواهند کرد.

بلینکن گفت که ایالات متحده می‌خواهد مطمین شود که "رقابتی که ما با چین داریم به رویارویی یا درگیری منحرف نشود."

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که وزیر خارجهٔ ایالات متحده در سفر خود قصد دارد با همتای چینی خود و احتمالاََ با رییس جمهور چین دیدار کند. ایجاد چینل‌های ارتباطی موثر برای جلوگیری از تشدید رقابت استراتیژیک و درگیری بین ایالات متحده و چین، از اهداف اصلی این سفر به شمار می‌آید.

دیدار وزیر خارجهٔ امریکا از بیجینگ در شرایطی انجام می‌شود که سایه تنش بر سر تایوان و سقوط دادن بالون‌های جاسوسی چینی بر فراز امریکا، همچنان بر روابط بین دو کشور سایه انداخته است و امید چندانی برای دستیابی به موفقیت‌های چشمگیر در موارد اختلافات متعدد بین دو کشور وجود ندارد.

همزمان با این، جهان نیز از نزدیک این دیدار را زیر نظر دارد، زیرا تنش‌ها بین دو ابرقدرت می‌تواند پیامدهای جهانی بر بازارهای مالی، تجاری و زنجیره‌ تدارکاتی به همراه داشته باشد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز جمعه گفت که ایالات متحده چین را "رقیب اصلی" و "مهم‌ترین چالش جیوپولیتیکی" خود می‌داند که، به گفتهٔ او، یک قضاوت نادرست استراتیژیک است.

وانگ گفت رقابتی که ایالات متحده با چین دارد "رقابت مسوولانه نیست، بلکه زورگویی غیرمسوولانه است. این فقط دو کشور را به سمت رویارویی سوق می‌دهد و یک جهان تقسیم شده ایجاد می‌کند."

بلینکن نخستین وزیر خارجهٔ امریکا است که پس از سال ۲۰۱۸ به بیجینگ سفر می کند.

مقامات ارشد ایالات متحده گفته اند که موضوعات مهم از جمله امنیت منطقه‌ای، مبارزه با مواد مخدر، تغییرات اقلیمی، ثبات اقتصاد جهانی و بازداشت غیرقانونی اتباع امریکا در چین شامل اجندای بلینکن است.

قرار بود وزیر خارجهٔ ایالات متحده در ماه فبروری به بیجینگ سفر کند، اما پرواز یک بالون جاسوسی چین بر فراز ایالات متحده باعث شد تا بلینکن سفرش را به بیجینگ فسخ کند.

روابط واشنگتن و بیجینگ در چند سال اخیر به دلیل اختلاف روی برخی مسایل، از جمله اقتصاد، تجارت، حقوق بشر، امنیت و نفوذ فزایندهٔ چین در منطقه پرتنش بوده است. پس از سفر نانسی پلوسی، رییس پیشین مجلس نمایندگان ایالات متحده به تایوان که مایۀ خشم شدید چین شد، بیجنیگ تماس‌ها با مقام‌های امریکایی را در برخی زمینه‌ها به شمول مذاکرات تغییر اقلیم متوقف کرد.

XS
SM
MD
LG