لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن 'تهدیدات ایران' را چالش مشترک امریکا و اسراییل خواند


‌از راست به چپ،‌ انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، و الی کوهن، وزیر خارجهٔ اسراییل

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده،‌ روز دوشنبه دوم جنوری‌ (۱۲ جدی) طی تماس تلیفونی با الی کوهن، وزیر خارجهٔ جدید اسراییل، ''تهدیدات ایران" را چالش مشترک برای دو کشور خواند.

آقای بلینکن در تویتی نگاشته است که در این تماس تلیفونی سمت جدید را به الی کوهن تبریک گفته است. او همچنین در ادامه نوشته است که "بر اساس تعهد قوی ما به امنیت اسراییل و ارزش‌های دیرینه،‌ با هم یکجا می‌توانیم منافع مشترک خود را توسعه بدهیم و با چالش‌های متقابل، مقابله کنیم."

بلینکن همچنین گفت:‌ "ما با قوت از راه حل دو دولتی [میان فلسطینی‌ها و اسراییل] حمایت می‌کنیم و با هر آنچه حیات آن را به خطر بی اندازد مخالفت می‌کنیم." راه حل دو کشور به تشکیل یک کشور فلسطینی در کنار اسرایيل اشاره دارد.

بلینکن در تویت خود اشاره‌‌ای به ایران نکرده است. اما در اعلامیه‌ای که در ویب‌سایت وزارت خارجهٔ ایالات متحده نشر شده، ضمن اشاره به تماس تلیفونی دو دپلومات ارشد امریکا و اسراییل"تهدیدات ایران" را از جمله چالش‌های مشترک ایالات متحده و اسراییل خوانده شده است.

در همین حال،‌ الی کوهن، وزیر خارجهٔ اسراییل، در تویتی با اشاره با گفتگو با همتای امریکایی‌اش گفته است که "ارزش های مشترک و دوستی ما سنگ‌پایهٔ اصلی توانایی ما برای رویارویی با چالش های دوامدا است."

وزارت خارجهٔ اسراییل نیز در تویتی گفته است که اسراییل متعهد است که یکجا با ایالات متحده در برابر تهدید مشترک، به صورت مستقیم و نزدیک کار کند.

با روی کار آمدن حکومت بنیامین نتنیاهو در اسرایيل، الی کوهن روز یکشنبه اول جنوری (۱۱ جدی) به مقام وزارت خارجهٔ این کشور رسید.

XS
SM
MD
LG