لینک های دسترسی

Breaking News

کانگرس به بلینکن: ترجمانان افغان را هر چه زودتر بیرون کنید 


قانونگذاران امریکایی خطاب به وزیر خارجهٔ ایالات متحده تاکید کرده اند که حکومت امریکا باید هرچه زودتر افغان‌هایی را بیرون کند که با نیروهای امریکایی کمک کرده اند و اکنون با تهدید گروه طالبان مواجه اند.

مایکل مک‌کال، عضو بلند‌پایهٔ کمیتهٔ امور خارجهٔ مجلس نمایندگان امریکا در جلسۀ استماعیۀ روز دوشنبه انتونی بلینکن در کانگرس امریکا گفت که وقت کم و تهدید طالبان در حال افزایش است.

او افزود که به همین دلیل ادارهٔ جو بایدن باید تمامی افغان‌هایی را به کشور سومی انتقال دهد که روند طی مراحل بررسی‌های امنیتی آنان در مرحلهٔ قابل توجه رسیده است تا طی مراحل ویزهٔ آنان پیش از تکمیل خروج قوا در افغانستان،‌ پایان یابد.

آقای بلینکن به قانونگذاران امریکایی گفت که تلاش‌ها برای بیرون کشیدن افرادی که ایالات متحده را کمک کرده اند و می‌خواهند از افغانستان بیرون شوند جریان دارد و در حال حاضر تمامی گزینه‌های احتمالی تحت بررسی قرار دارد.

او افزود که در بخش طی مراحل عرایض موانعی وجود داشته است و یکی از دلایل آن همه‌گیری کروناویروس بوده، اما به گفتۀ وی، برای رسیدگی به این مشکل کارمندان بیشتری به کار گماشته شده اند.

وزیر خارجهٔ امریکا گفت که کانگرس باید در حدود ۸۰۰۰ ویزهٔ اضافی پیشنهاد شده را منظور کند تا وزارت خارجه در صورت نیاز عرایض بیشتر را طی مراحل کند.

با آنهم او گفت که وضعیت در افغانستان به آن گونه که برخی‌ها هراس دارند، به زودی به وخامت نخواهد گرایید.

این در حالی است که گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای خطاب به آن عده افغان‌هایی که در دو دهۀ گذشته با نیروهای خارجی مستقر در افغانستان کار کرده اند، گفته است که از افغانستان فرار نکرده و به زندگی عادی شان برگردند.

در این اعلامیه آمده است که این افراد "با ابراز پشیمانی بر گذشتۀ شان، در آینده چنین راهی را اختیار نکنند" و نیز تاکید شده است که طالبان "با آنها کار ندارد" و "تهدیدی" از جانب این گروه متوجه آنان نخواهد بود.

اما شماری از افغان‌‌هایی که در کنار نیروهای خارجی ایفای وظیفه کرده اند، می‌گویند که این تعهد طالبان برای آنان فاقد اعتبار است.

محمد شعیب ولی‌زاده که با اردوی امریکا کار کرده است به فرانس پرس گفت: "بر طالبان اعتبار ندارم... آنان ژورنالست‌ها را هدف قرار می‌دهند، چرا باید به ما زیان نرسانند. آنان هیچ زمانی به تعهد شان عمل نکرده اند. آنان انتقام خواهند گرفت به خاطری که ما را جاسوس می‌پندارند."

امید محمودی، ترجمانی که از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ با نیروهای امریکایی کار کرده است گفت که طالبان آنان را تعقیب می‌کنند: "طالبان ما را نخواهند بخشید. ‌آنان ما را خواهند کشت و سر‌های ما را قطع خواهند کرد."

بر اساس گزارش‌ها، در دو دهۀ گذشته، ده‌ها ترجمان و دیگر همکاران نیروهای خارجی در افغانستان هدف حملات گروه طالبان قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG