لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان به ترجمانان قوای خارجی: نترسید، فرار نکنید، با شما کاری نداریم


گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای خطاب به آن عده افغان‌هایی که در دو دهۀ گذشته با نیروهای خارجی مستقر در افغانستان کار کرده اند، گفته است که از افغانستان فرار نکرده و به زندگی عادی شان برگردند.

در این اعلامیه آمده است که این افراد "با ابراز پشیمانی بر گذشتۀ شان، در آینده چنین راهی را اختیار نکنند" و نیز تاکید شده است که طالبان "با آنها کار ندارد" و "تهدیدی" از جانب این گروه متوجه آنان نخواهد بود.

پس از آنکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که تا ۱۱ سپتمبر سال روان تمام نیروهای امریکایی از افغانستان بیرون خواهند شد، شمار زیاد قانونگذاران امریکایی با ابراز نگرانی از انتقامجویی طالبان از آن عده افغان‌هایی که در ۲۰ سال اخیر با نظامیان امریکایی در افغانستان کار کرده اند، خواستار انتقال این افغان‌ها به بیرون از کشور شان شدند.

طالبان در این اعلامیه با اشاره به همکاران افغان نیروهای امریکایی گفته اند: "ما زمانی آنان را دشمن خود می‌دانستیم که مستقیماً در صف دشمن ما ایستاده بودند، اما هرگاه آنها صف دشمن را ترک کنند و بخواهند که به حیث یک فرد عادی افغان در کشور خود زندگی کنند، هیچگونه مشکلی به آنها پیش نخواهد شد و باید ترس نداشته باشند..."

در چند هفتۀ اخیر ترجمان‌های قوای خارجی در کابل و بلخ تظاهرات برپا کرده و از نیروهای خارجی و سفارتخانه‌های مربوطۀ شان خواستند تا در زمینۀ انتقال افغان‌های همکار نظامیان بین‌المللی اقدام جدی و فوری کنند.

در تازه ترین مورد، مجلس نمایندگان پارلمان هالند روز دوشنبه هفتم جون (۱۷ جوزا) از وزارت دفاع آن کشور خواست تا پیش از پایان ماموریت نظامیان هالندی در افغانستان آن عده افغان‌هایی را که با این نیروها همکاری داشته اند، از افغانستان بیرون کند. ماموریت نظامیان هالندی در افغانستان به تاریخ چهارم جولای سال روان پایان می‌یابد.

بر اساس اعلامیۀ وزارت دفاع هالند آمده است که طالبان آن افغان‌هایی را که با نیروهای خارجی کار کرده اند، خاین پنداشته و از اینرو این افغان‌ها و خانواده‌های شان در معرض خطر قرار دارند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده اواخر هفتۀ گذشته اعلام کرد که روند بهبود طی مراحل ویزه‌های خاص مهاجرت برای همکاران افغان نیروهای امریکایی مشخص شده و منابع بیشتر به این برنامه افزده شده است.

ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که به هدف طی مراحل درخواست‌های ویزۀ خاص در واشنگتن، در ماه‌های اخیر به گونۀگسترده کارمندان اضافی به کار گماشته شده اند.

در دو دهۀ گذشته، ده‌ها ترجمان و دیگر همکاران نیروهای خارجی در افغانستان هدف حملات طالبان قرار گرفته اند.

XS
SM
MD
LG