لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: اسراییل هرچه زودتر به طرح پس از جنگ در غزه نیاز دارد


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده
انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده

پس از آنکه یک مقام ارشد اسراییلی گفت که جنگ غزه تا پایان سال روان خاتمه خواهد یافت، انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، گفته است که اسراییل هرچه زودتر به طرح پس از جنگ در غزه نیاز دارد.

بلینکن روز چهارشنبه ۲۹ می (نهم جوزا) در جریان سفر به مالدوفا به خبرنگاران گفت: "در نبود طرحی برای روز بعد، روز بعدی وجود نخواهد داشت. این چیزی است که به آن سمت رفته و باید هرچه زودتر به آن بپردازیم."

وزیر خارجۀ ایالات متحده گفت که چنین طرح تضمین می‌کند که اسراییل برای درازمدت کنترول امنیتی غزه را در دست نداشته باشد. او با تاکید بر طرح غزۀ پس از جنگ گفت: "اگر چنین نشود، حماس در راس امور باقی‌ می‌ماند که قابل قبول نیست. اگر چنین نشود، شاهد هرج و مرج، بی‌قانونی و خلایی خواهیم بود که تدریجاً حماس یا می‌توان تصور کرد که ممکن بدتر از آن جهادی‌ها آن را پر خواهند کرد."

زاکی هانگبی، مشاور امنیت ملی اسراییل، گفته است که قوای نظامی اسراییل به هفت ماه دیگر نیاز خواهند داشت تا موفقیت شان را غلیه حماس تحکیم بخشیند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، با وصف حمایت از پاسخ اسراییل به حملات هفتم اکتوبر حماس، از اسراییل خواسته است تا برای حفاظت از جان غیرنظامیان فلسطینی تلاش بیشتر کند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده همچنان حملۀ اخیر نظامیان اسراییلی بر کمپ پناهجویان در شهر رفح را "هولناک" خواند و خواستار تحقیقات فوری و فراگیر در این مورد شد. در این حمله ۴۵ نفر کشته و ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

بلینکن گفت که گزارشی را تایید کرده نمی‌تواند که گویا تسلیحات امریکایی در حملات مرگبار بر کمپ پناهجویان رفح استعمال شده است.

جنگ در غزه پس از آن آغاز شد که تندروان حماس به تاریخ هفتم اکتوبر بر اسراییل حمله کرده و به گفتهٔ مقامات اسراییلی حدود ۱۲۰۰ نفر را کشتند و ۲۵۰ نفر دیگر را گروگان گرفتند.

پس از حمله حماس، اسراییل نیز به حملات تلافی جویانه پرداخته که تا اکنون بیش از ۳۶هزار نفر عمدتاً زنان و کودکان در غزه کشته شده و اکثر مناطق غزه با خاک یکسان شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG