لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: مذاکره میان آذربایجان و ارمنستان یگانه راه برای صلح دوامدار است


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده

وزیر خارجهٔ ایالات متحده روز دوشنبه ۱۰ اکتوبر (۱۸ میزان) در تماس‌های تلیفونی جداگانه از صدراعظم ارمنستان و رییس جمهور آذربایجان، خواست تا از طریق مذاکره و توافق منازعه میان دو کشور را حل کنند.

انتونی بلینکن در تویتی نوشته است که " با صدراعظم ارمنستان [نیکول] پاشینیان، صحبت کردم و از پیشرفت مذاکرات رسمی صلح میان آذربایجان و ارمنستان استقبال کردم."
وزیر خارجهٔ امریکا در ادامهٔ این تویت نوشته است که "توافق بر اساس مذاکرات یگانه راه صلح دوامدار است."


خبرگزاری رویترز گزارش داده است که بلینکن با الهام علیوف، رییس جمهور آذربایجان، نیز از طریق تماس تلیفونی در مورد مذاکره و توافق میان رهبران دو کشور صحبت کرده است.

ارمنستان و آذربایجان هفتهٔ گذشته به استقرار ماموریت غیرنظامی اتحادیه اروپا در امتداد مرز دو کشور توافق کردند. این توافق پس از آن صورت گرفت که اواخر ماه گذشته دو کشور درگیر شدیدترین جنگ شدند.

در اثر درگیرها میان دو کشور دست کم ۲۸۶ نفر از هر دو جناح کشته شدند. پس از آن هر دو طرف به میانجی‌گری ایالات متحده،‌ به آتش‌بس توافق کردند.

پس از آن که روسیه به دنبال تهاجم نظامی بر اوکراین در سطح جهان منزوی شد، ایالات متحده و اتحادیهٔ اروپا نقش رهبری را در روند عادی سازی روابط میان آذربایجان و ارمنستان به دست گرفتند.

براساس آتش‌بس سال ۲۰۲۰، ارمنستان ساحات تحت کنترول جدایی طلبان ارمنی را که در جریان جنگ سال‌های ۱۹۹۰ تصرف کرده بود، به باکو تسلیم کرد، تصمیمی که سبب خشم ارمنی‌ها و خرسندی آذربایجانی‌ها شد.

نظامیان آذربایجانی و ارمنی سابقۀ جنگ و مخاصمه را از سال‌های ۱۹۹۰ و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشین دارند.

جدایی طلبان ارمنی، منطقه قره باغ را در جنگ خونین سال‌های ۱۹۹۰ تصرف کردند که در آن ۳۰ هزار نفر کشته شد.

XS
SM
MD
LG