لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن در مورد سو قصد بر جان کاظمی، با رییس جمهور عراق صحبت کرد


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، گفته است که سوء قصد بر جان صدراعظم عراق به مثابهٔ حمله بر ثبات و حاکمیت عراق است
انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، گفته است که سوء قصد بر جان صدراعظم عراق به مثابهٔ حمله بر ثبات و حاکمیت عراق است

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، روز سه شنبه نهم نومبر (۱۸ عقرب) با برهم صالح، رییس جمهوری عراق، درباره تلاش اخیری که جان صدراعظم این کشور را هدف قرار داده بود، صحبت کرد.

وزارت خارجهٔ امریکا شام سه‌شنبه با نشر اعلامیه ای اعلام کرد که در این گفت‌و‌گو آقای بلینکن ''حمله دهشت افگنی به اقامتگاه مصطفی کاظمی" صدراعظم عراق، را محکوم کرد.

آقای بلینکن در این تماس حمله به جان صدراعظم عراق را "حمله به حاکمیت و ثبات عراق" خواند و تاکید کرد که همکاری واشنگتن با دولت و مردم عراق پایدار است.

این دپلومات ارشد امریکایی در یک تویت نیز تایید کرده است که با برهم صالح، رییس جمهور عراق، در حالی صحبت کرده است که تحقیقات در مورد سوء قصد بر جان صدراعظم آن کشور ادامه دارد، حملهٔ که به گفتهٔ آقای بلینکن، حمله بر حاکمیت و ثبات عراق پنداشته می شود

حکومت عراق صبح یکشنبه به وقت محلی با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد این سوء قصد "نافرجام" با استفاده از یک طیارهٔ بدون سرنشین مجهز با سلاح انجام شد و هدف این حمله محل سکونت الکاظمی در "منطقه سبز" بغداد، پایتخت عراق، بود.

گروەهای شیعە و مقامات عراق شام دوشنبه هشتم نومبر برای کاهش تنش‌ها پس از حملهٔ طیارهٔ بدون سرنشین بە محل اقامت صدراعظم این کشور با هم دیدار کردند.

مقامات امنیتی عراق و منابع نزدیک به شبه نظامیان عراقی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که دست‌کم یک گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، در عقب حملهٔ روز یکشنبه قرار دارد که قصد داشت مصطفی کاظمی، صدراعظم عراق، را هدف قرار دهد.

ایران نیز این سوقصد ناکام را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG