لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن خواستار آرامش میان اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها شد


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، امروز ۳۰ جنوری (۱۰ دلو) پس از ملاقات با مقامات در بیت المقدس، خواستار اقدامات فوری برای آرامش میان اسراییل‌ها و فلسطینی‌ها شد.

وزیر خارجۀ ایالات متحده که سرگرم سفر رسمی به شرق میانه است، پس از ملاقات با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل، گفت که برای پایان تنش‌ها و تامین آرامش، هر دو جانب باید گام‌های فوری بردارند.

تنش‌ها میان اسراییل و فلسطینی‌ها پس از آن اوج گرفت که یک فلسطینی‌ سه روز پیش ۲۷ جنوری در بیرون از یک کنیسه در شرق بیت المقدس، هفت غیر نظامی را کشت و پس از آن اردوی اسراییل با راه اندازی عملیات نظامی مرگبار بر سرزمین اشغال شدۀ غرب رود اردن ۱۰ فلسطینی را کشت.

انتونی بلینکن با اظهار امیدواری گفت که امریکا می‌خواهد محیطی ایجاد شود که در آن به گونۀ همسان در بخش احیای مجدد حس امنیت برای اسراییلی‌ها و فلسطینی‌ها کار شود.

در تازه ترین خشونت‌ها، مقامات هر دو جانب گفته اند که نیروهای اسراییلی یک رانندۀ فلسطینی‌ را کشتند. اردوی اسراییل گفته است که این راننده یک سرباز اسراییل را با موتر زده و تلاش داشت فرار کند.

بر اساس گزارش فرانس پرس، از آغاز سال جاری به اینسو، تنش ها میان اسراییل و فلسطینی‌ها سبب مرگ ۳۵ فلسطینی، به شمول کودکان، افراد ملکی، مهاجمان و تندروان شده است. در عین مدت، شش غیر نظامی اسراییلی، به شمول یک کودک نیز کشته شده اند.

قرار است وزیر خارجۀ ایالات متحده در رام الله با محمود عباس، رهبر ادارۀ خودگردان فلسطین، نیز ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG