لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: امریکا و متحدانش در برابر 'هرگونه تهاجم' کوریای شمالی دفاع می‌کنند


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالا متحده، هنگام صحبت در کنفرانس وزیران خارجهٔ کشور‌های جنوب آسیا در جاکارتا، پایتخت اندونیزیا
انتونی بلینکن،‌ وزیر خارجهٔ ایالات متحده،‌ روز جمعه ۱۴ جولای (۲۳ سرطان) گفت که امریکا و متحدانش یکجا با همدیگر در برابر هرگونه ''تهاجم'' کوریای شمالی کار خواهند کرد.

این اظهارات بلینکن یک روز پس از آن بیان شد که کوریای شمالی از پرتاب یک میزایل بالستیک قاره پیمای خود خبر داد.

این دپلومات ارشد ایالات متحده در حاشیهٔ نشست وزیران خارجهٔ کشور‌های جنوب آسیا که در جاکارتا، پایتخت اندونیزیا،‌ برگزار شده است،‌ با وزیران خارجهٔ جاپان و کوریای جنوبی نیز ملاقات کرد. وزیران خارجهٔ این سه کشور—امریکا، جاپان و کوریای جنوبی— پرتاب میزایل قاره پیما توسط کوریای شمالی را ''تحریک آمیز'' خواندند و آن را محکوم کردند.

بلینکن گفت:‌ "ما برای دفاع مشترک به طور قاطعانه با هم یکجا شده ایم و اطمینان حاصل می‌کنیم هر کاری که احتمال دارد، برای جلوگیری و دفاع در برابر هر گونه تهاجم [کوریای شمالی] انجام می‌دهیم."

پارک جین، وزیر خارجهٔ کوریای جنوبی نیز خاطر نشان کرد که میزایل بالستیک قارهٔ پیمای کوریای شمالی درست در حالی انجام شد که قدرت‌های منطقه‌ای برای مذاکرات در جاکارتا، پایتخت اندونیزیا، گردهم آمده اند. کوریای شمالی نیز در این نشست یک مقام خود را فرستاده است.

وزیر خارجهٔ کوریای جنوبی گفت: ''آنچه را کوریای شمالی انجام می‌دهد کاملاً در مخالفت با انتظارات جامعهٔ‌ بین المللی قرار دارد."

این دپلومات ارشد کوریای جنوبی همچنین ابراز امیدواری کرده است که دیالوگ سه جانبه میان مقامات واشنگتن، توکیو و سیول عزم ما را برای پاسخ قاطعانه به تحریکات دوامدار کوریای شمالی تقویت کند و این پیام را ارسال کند که تحریکات آنان بدون مجازات نخواهد ماند.

پیش از این،‌ قصر سفید روز چهارشنبه ۱۲ جولای (۲۱ سرطان) تازه‌ترین آزمایش میزایل بالستیک دوربرد کوریای شمالی را به شدت محکوم کرد و از پیونگ‌یانگ خواست به اقدامات بی‌ثبات کننده پایان دهد و پای میز مذاکره بیاید.

بر اساس گزارش‌ها، کیم جونگ اون،‌ رهبر کوریای شمالی، شخصاََ پرتاب این میزایل بالستیک را نظارت کرد، میزایلی که قبل از این فقط یک بار در ماه اپریل سال روان میلادی آزمایش شده بود.

خبرگزاری رسمی کوریای شمالی (KCNA) گزارش داد که میزایل هواسونگ-۱۸ با استفاده از مواد سوخت جامد در ارتفاع ۶۶۴۸ کیلومتر فاصلهٔ ۱۰۰۱ کیلومتر را طی کرد و سپس در آب‌های جاپان فرود آمد.

این خبرگزاری ادعا کرده است که پرتاب این میزایل قاره پیما ''انفجاری بزرگ'' بود که ''تمام سیاره'' را تکان داد.

این در حالی است که روابط میان کوریای جنوبی و شمالی در پایین‌ترین سطح قرار دارد و دپلوماسی میان این کشور ها متوقف شده است.

در پاسخ به فعالیت‌های نظامی کوریای شمالی، سیول و واشنگتن همکاری‌های نظامی خویش را افزایش بخشیده و تعهد کرده اند که اگر پیونگ یانگ علیه متحدین این کشورها از تسلیحات هسته‌ای استفاده کند با پاسخ هسته‌ای مواجه خواهد شد و حکومت فعلی این کشور خاتمه خواهد یافت.

کوریای شمالی از سال ۲۰۲۲ تا حالا بیش از ۱۰۰ میزایل بالستیک، به شمول میزایل‌های قاره پیما، را آزمایش کرده است. کوریای شمالی همچنان به تاریخ ۳۱ ماه می ۲۰۲۳ یک راکت حامل ماهوارهٔ جاسوسی آن کشور را پرتاب کرد، اما لحظاتی پس از پرتاب، آن را به دلیل نقص فنی در بحر سقوط داد.

در همین حال، قرار است کوریای جنوبی و ایالات متحده بار دیگر تمرینات نظامی مشترک شان را در ماه آینده راه اندازی کنند.
XS
SM
MD
LG