لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار جنرال امریکایی در مورد حملات 'سبز بر آبی'


جنرال مارتن دیمسی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده می گوید که حکومت افغانستان، حملات عساکر و پولیس افغان را بالای نیرو های ایالات متحده و ایتلاف باید همانگونه جدی بگیرد که مقامات و فرماندهان ایالات متحده آنرا می پندارند.

جنرال دیمسی حملات به اصطلاح "سبز بر آبی" را یک تهدید بسیار جدی علیه تلاشهای نظامی خوانده و گفته است که این مشکل می تواند ماموریت ایالات متحده را در افغانستان با خطر مواجه سازد.

نگرانی افغان ها از افغان ها
جنرال گونتر کتز، سخنگوی آیساف با تکرار نگرانی جنرال دیمسی درمورد حملات داخلی، تشویش مقامات افغان را نیز برشمرد. وی می گوید "بلی، نیروها و مقامات افغان نیز از حملات خودی نگرانی داشته و بیشتر از آیساف برای جلوگیری آن، کار می کنند."

در مورد این که چگونه این مشکل در داخل نیرو های اردو و پولیس افغانستان رخنه کرده است، جنرال نورالحق علومی تحلیلگر امور نظامی، فقدان انگیزۀ دفاع از نظام را، عامل بروز این گونه حوادث می داند.

دمسی گفت "باید انگیزه یی در داخل نظام باشد. انگیزه یی که ما را به دفاع ازین نظام مکلف سازد . هرقدر که انگیزه پاک ومقدس باشد ، به آن اندازه انسانها با سرسپرده گی کار میکنند. واما اگر انگیزه موجود نبود ، یا متزلزل بود و یا مردم به آن باور نداشت؛ اینگونه واقعات رخ میدهد . حرف دوم اینست که در هنگام جلب و جذب توجه و دقت صورت نگرفته است."

اقدامات پیشگیرانه
جنرال دیمسی و مقامات ایالات متحده در هفته های اخیر بر ضرورت بهبودی روند استخدام در نیرو های افغان واتخاذ اقدامات پیشگیرانه تاکید کرده اند.

نیک محمد کابلی، کارشناس امور نظامی، در حالی که بیماری های روانی ناشی از جنگهای سی ساله را در افغانستان، یکی از عوامل حملات "سبز بر آبی" می خواند، می گوید که تلاش برای افزایش کمیت نیرو های افغان هرگونه ملاحظه را در استخدام افراد از نظر انداخت.

کابلی می گوید "بالای اردوی افغانستان فشار آورده شد تا کمیت را به 350 هزار نفر، افزایش دهد . این مساله سبب شد تا کمیساری هایی که برای جلب و جذب افراد موظف گردیده بودند، بدون هرگونه ملاحظه یی مراجعین را استخدام کردند . اکنون ما با عواقب آن مواجه استیم."

در سال روان میلادی تا کنون در 37 حملۀ جداگانۀ "سبز علیه آبی" 51 تن از منسوبین نیروهای بین المللی کشته شده است. سال گذشته مجموعا 35 نظامی ناتو در اینگونه حملات کشته شدند.

مقامات ناتو میگویند حدود 25 در صد این حملات به شورشیان طالب ربط میگرد و متباقی به دلایل مختلف از جمله ناراحتی های روانی، اختلافات فرهنگی و همچو موضوعات صورت گرفته است.
  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG