لینک های دسترسی

Breaking News

روستانشینان مرزی بدخشان: برای تسکین درد تریاک می‌خوریم 


شماری از خانواده‌ها در ساحات دور افتادۀ مرزی ولایت بدخشان می‌گویند که که به دلیل نبود کلینیک صحی و نداشتن دسترسی به دوا، برای تسکین درد تریاک استعمال می‌کنند.

جانان(نام مستعار)، زن معتاد در ولسوالی زیباک ولایت بدخشان می‌گوید که در محل زندگی‌اش و ساحات اطراف آن مراکز صحی وجود ندارد و آنان به هیچ کلینک و دارویی دسترسی ندارند.

جانان می‌گوید که بیشتر ساکنان این محل زمانیکه بیمار می شوند، اغلب تریاک را برای درمان بیماری و درد استعمال می کنند.

این خانم ۵۲ ساله که سال‌ها پیش برای درمان درد تریاک استعمال کرده، به صدای امریکا گفت:"مریض که شدم از همین استفاده کردم. سر درد، جان درد شدم، تریاک استعمال کردم. چون داکتر و دارو وجود نداشت."

قاضی محمد، یک تن از باشندگان دیگر ولسوالی زیباک به صدای امریکا گفت که او نیز به دلیل نبود امکانات صحی و درمانی مجبور به استعمال مواد مخدر شده تا بتواند دردهای خود را کاهش دهد. او گفت که استعمال مواد مخدر در کوتاه مدت دردهای او را آرام ساخت، اما حالا برای وی به درد بی درمان مبدل شده است.

او گفت: "پس از اینکه صورتم زخمی شد، درد زیاد داشتم. دارو و درمان نبود و همین مواد مخدر دردهایم را آرام می‌ساخت و سبب می‌شد که بخوابم."

ولسوالی زیباک در فاصله ۱۰۰ کیلومتری مرکز ولایت بدخشان و در مرز با پاکستان موقعیت دارد.

مسوولان ریاست صحت عامۀ ولایت بدخشان گفته اند برای رسیدگی به مشکلات مردم این ولسوالی تلاش می‌کنند.

نذیر احمد نظار، معاون ریاست صحت عامۀ بدخشان گفت: "حکومت قبلی توجه خاصی نداشت. ما اطمینان می‌دهیم که ریاست صحت عامه رسیدگی کرده و برای آنان کلینیک سیار را آماده کند."

هرچند آمار دقیق مبتلایان به مواد مخدر در ولایت بدخشان روشن نیست، اما آمار غیر رسمی نشان می‌دهد که میان ۳۵ هزار تا ۴۰ هزار معتاد در این ولایت وجود دارد.

XS
SM
MD
LG