لینک های دسترسی

Breaking News

بوریس جانسن: پوتین مرا به حملهٔ میزایلی تهدید کرد


بوریس جانسن، صدراعظم پیشین بریتانیا، ادعا کرده که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ فقط پیش از اینکه دستور حمله بر اوکراین را بدهد، وی‌ را شخصاََ به حملهٔ میزایلی تهدید کرده بود.

بر اساس مستند بی‌بی‌سی که قرار است روز دوشنبه ۳۰ جنوری (۱۰ دلو) نشر شود،‌ این تهدید ظاهراََ از طریق تماس تیلفونی صورت گرفته بود.

قبل از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، جانسن و سایر رهبران غربی تلاش کردند تا از این تهاجم جلوگیری کنند و در عین حال، حمایت خود را از کیف نشان بدهند.

جانسن از قول پوتین گفته است که رییس جمهور روسیه زمانی ''مرا تهدید کرد'' و گفت که "بوریس، نمی‌خواهم به تو آسیب برسانم، اما با یک میزایل، فقط یک دقیقه طول می‌کشد یا چیزی شبیه به آن."

جانسن به عنوان یکی از پرشورترین حامیان غربی ولادمیر زیلینسکی،‌رییس جمهور اوکراین، بود.

اما به گفتهٔ صدراعظم پیشین بریتانیا، قبل از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌او تلاش می‌کرد به پوتین بگوید که هیچ چشم‌انداز قریب‌الوقوعی برای پیوستن اوکراین به پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) وجود ندارد. صدراعظم پیشین بریتانیا همچنین به رییس جمهور پوتین هشدار داده بود که هرگونه تهاجم به معنای حضور بیشتر ناتو در سرحدات روسیه خواهد بود.

مستند بی‌بی‌سی همچنین شکاف‌های روز افزون میان رهبر روسیه و غرب را در سال های قبل از حمله به اوکراین ترسیم می کند.

این مستند عقب‌نشینی ولادمیر زیلینسکی از جاه‌طلبی های پیوستن به ناتو قبل از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را نیز به تصویر می‌کشد.

این مستند بی‌بی‌سی اظهارات رییس جمهور زیلینسکی را بازتاب داده است که قبل از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین بیان شده است. زیلینسکی در آن زمان خطاب به رهبران غرب گفته بود: "اگر می‌دانید که روسیه فردا اوکراین را اشغال می‌کند، چرا امروز برایم چیزی نمی‌دهید که آنرا متوقف کنم؟ یا اگر [چیزی] داده نمی‌توانید، بعد خود را متوقف کنید."

XS
SM
MD
LG