لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا به استرداد جولیان آسانژ به امریکا توافق کرد


حکومت بریتانیا روز جمعه ۱۷ جون (‌۲۷ جوزا)‌ حکم استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، را به ایالات متحده صادر کرد.

آقای آسانژ به خاطر نشر اسناد محرم مرتبط به جنگ های امریکا در افغانستان و عراق به جاسوسی متهم است و اگر به ایالات متحده استراداد شود، در این کشور محاکمه خواهد شد.

پریتی پاتل، وزیر داخله بریتانیا، حکم استرداد آسانژ را به ایالات متحده امضا کرد. اما ویکی لیکس گفته است که در برابر حکم محکمه دعوا خواهد کرد و درجریان ۱۴ روز صورت دعوای خود را به محکمه استیناف ارایه خواهد کرد.

این تصمیم پس از آن به دفتر وزیر داخله بریتانیا فرستاده شد که یک محکمه در ماه اپریل حکم استرداد آسانژ را به ایالات متحده منظور کرد.

آقای آسانژ به ۱۷ مورد جاسوسی و یک مورد سوء استفاده از کمپیوتر متهم می باشد. څارنوالان امریکایی گفته اند که آسانژ به طور غیر قانونی با چلسی میننگ، تحلیگر اسبق امور استخبارات اردوی ایالات متحده، در دزدیدن و نشر اسناد نظامی و دپلوماتیک محرم کمک کرده است.

وزارت داخله بریتانیا با نشر یک اعلامیه گفت: " محاکم در بریتانیا استرداد آسانژ را ظالمانه، نا عادلانه و یا هم سوء استفاده از روند نمی دانند" و بنابرین حکومت بریتانیا فیصله کرد تا استراداد وی را به ایالات متحده منظور نماید.

قبل از این، یک محکمه ابتدایی در بریتانیا به تاریخ چهارم جنوری ۲۰۲۰ میلادی فیصله کرد که جولیان آسانژ که به خاطر نشر صدها هزار سند محرم دولتی در امریکا متهم است، نباید برای پیگرد قانونی به ایالات متحده استرداد شود،‌ زیرا احتمال آن می رود که وی در زندان با حد اکثر تدابیر امنیتی امریکا دست به خودکشی بزند.

حامیان و وکلای مدافع آسانژ استدلال می کنند که نامبرده منحیث یک ژورنالست عمل کرده و مطابق تعدیل نخست قانون اساسی ایالات متحده، مستحق آزادی بیان است و می تواند عملکرد "نادرست " نظامیان ایالات متحده در افغانستان و عراق را نشر کند.

استیلا آسانژ، همسر آقای آسانژ، در واکنش به تصمیم حکومت بریتانیا گفت:" امروز پایان این مبارزه نیست. این فقط آغاز یک مبارزه حقوقی جدید است." خانم آسانژ افزود که این تصمیم بریتانیا به مثابه یک "روز سیاه برای آزدای مطبوعات و دموکراسی در بریتانیا است."

سازمان های حامی ژورنالستان و حامیان حقوق بشر از حکومت بریتانیان خواسته اند تا تقاضای استرداد آسانژ را رد کند. در عین حال، وکلای مدافع آسانژ گفته اند که در صورت استرداد موکل شان به ایالات متحده، وی ممکن به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود.

سازمان های روزنامه نگاران و گروه های حامی حقوق بشر از بریتانیا خواسته بودند که درخواست استرداد آسانژ را به ایالات متحده رد کند.

ازسوی دیگر اگنس کالامارد، منشی عمومی سازمان عفو بین المللی، روز جمعه گفت " استراداد آسانژ وی را در معرض خطربرزگی قرار خواهد داد و این یک پیام مایوس کننده را برای روزنامه نگاران در سراسر جهان می فرستد."

آسانژ بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ میلادی نشر ده‌ها هزار سند محرم کشورهای مختلف جهان از جمله ایالات متحده را نظارت کرد. نشر این اسناد سری در برخی از کشور ها سبب تغییرات عمده و توقیف مقامات بلند رتبه شد.

آسانژ که شهروند آسترالیا است، در سال ۲۰۱۲ میلادی پس از آن به سفارت اکوادور مقیم لندن پناه برد که با دو اتهام تجاوز جنسی در سویدن مواجه شد. اما سال‌های بعد،‌ این اتهام‌ها کنار گذاشته شد.

بنیانگذار ویکی لیکس هفت سال پیهم در سفارت اکوادور مقیم لندن پناهنده بود تا اینکه پولیس بریتانیا او را در اپریل ۲۰۱۹ دستگیر کرد و سپس به دلیل نقض وثیقه برای ۵۰ هفته زندانی شد و در حال حاضر در زندان "بلمارش" لندن محبوس است.

XS
SM
MD
LG