لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها به همه پرسی پنجشنبه بریتانیا


جاستین ترودو، صدراعظم کانادا می گوید که وی می خواهد بریتانیا در اتحادیه اروپایی باقی بماند تا آواز قوی در حمایت از تجارت و شگوفانی اقتصادی باشد.

این اظهارات ترودو چهارشنبه یک شب قبل از همه پرسی در بریتانیا بیان شده است که در خصوص باقی ماندن یا ترک عضویت در اتحادیه اروپایی 28 عضوی دایر خواهد شد.

در سایر واکنش ها، صدراعظم بلجیم می گوید که نتیجه همه پرسی بریتانیا هر چه باشد، او در صدد نشست ویژۀ رهبران اتحادیه اروپایی برای ارزیابی منحرف شدن این اتحادیه خواهد شد.

او گفت به دلیلی خواستار این نشست رسمی می شود که نشانه واضحی نه تنها در بریتانیا بلکه در تمام اروپا از نارضایتی وجود دارد.

رهبران آلمان و پولند اظهار امیدواری کرده اند که برتانیایی ها به باقی ماندن در اتحادیه اروپا در همه پرسی پنجشنبه رای بدهند.

رئیس ائتلاف ناتو می گوید که باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا برای امنیت ماورای آقیانوس اطلس و مساعی مشترک در جنگ علیه افراطیت خشونت بار مهم است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه می گوید که آینده اتحادیه اروپا مهم است و به همه پرسی بریتانیا بستگی دارد.

سرنوشت عضویت ترکیه

وزیرخارجۀ ترکیه می گوید، روند پیوستن کشورش به اتحادیۀ اروپا نباید بخشی از مبارزات انتخاباتی باشد که منجر به همه پرسی بریتانیا درمورد آن گردد که آیا آن کشور در اتحادیه اروپایی باقی بماند یا خیر.

مولود چاووش اوغلو به روز چهارشنبه طی یک کنفرانس خبری در انقره گفت "این درست نیست که نشان بدهد ترکیه با عضویت در اتحادیۀ اروپا بار تحمیلی خواهد بود. همچنان این هم درست نیست که عضویت یا عدم عضویت ترکیه به اتحادیۀ اروپا به عنوان یک امر خوب یا بد در مبارزات انتخاباتی که به همه پرسی منجر می شود، مطرح گردد."

اتحادیۀ اروپا در سال ۲۰۰۵ مذاکرات عضویت ترکیۀ اکثریت مسلمان را دایر کرد. مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیۀ اروپا یک موضوع قابل بحث قبل از فعالیتهای انتخاباتی بود.

وزیرخارجۀ ترکیه گفت "ما امیدوار استیم که برتانیا در اتحادیۀ اروپا باقی بماند. ما امیدوار استیم که اتحادیۀ اروپا سازمان قوی باقی بماند. اما اینکه آیا بریتانیا در اتحادیه باقی میماند ویا از آن خارج می شود، برای قوی باقی ماندن اتحادیۀ اروپا مناسب نخواهد بود. یقیناً خروج بریتانیا از این اتحادیه تاثیر منفی خواهد داشت."

XS
SM
MD
LG