لینک های دسترسی

Breaking News

روند تخلیه از افغانستان؛ کانادا بیش از ۳۰۰ پناهنده افغان را انتقال داد


آرشیف

مقامات کانادایی می‌گویند که دیروز بیش از ۳۰۰ پناهجوی افغان را انتقال داده اند و تعداد افغان‌هایی که پس از اگست ۲۰۲۱ وارد آن کشور شده اند به حدود ۳۵هزار نفر رسیده است.

شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا روز چهارشنبه ۱۲ جولای (۲۱ سرطان) در تویترش از رسیدن ۳۰۹ پناهجوی افغان به آن کشور خبر داده است.

فریزر نگاشته است که افغان‌های تازه وارد به کانادا شامل کسانی بودند که با نیروهای کانادایی در افغانستان کار می‌کردند و همچنان فعالان حقوق بشر و اعضای خانواده آنها شامل این جمع بودند.

وزیر مهاجرت کانادا گفته است: "به عنوان بخشی از تعهد ما برای اسکان مجدد حداقل ۴۰هزار افغان تا پایان سال جاری، نزدیک به ۳۵هزار پناهجوی افغان به کانادا آمده اند."

فریزر واضح نکرده است که ۳۰۹ پناهجوی افغان را از کدام کشور تخلیه کرده اند، اما گفته است که این تعداد پناهجوی افغان با یک طیارۀ ویژه اجاره شده به میدان هوایی کلگری منتقل شده اند.

در حال حاضر کانادا به طور مرتب پناهجویان افغان را از پاکستان، تاجیکستان و امارات متحده عربی با طیاره‌های اجار‌ه‌ای ویژه به این کشور منتقل می‌کند.

مقام‌های کانادایی به تاریخ ۲۷ می (ششم جدی) گفته بودند که قرار است ۱۰۰۰ افغان‌های در معرض خطر از امارت متحده عرب به آن کشور منتقل شوند.

پیش از این شان فریزر گفته بود که برنامه اسکان مجدد بشردوستانه کانادا بر اسکان آسیب پذیرترین افغان‌ها به شمول رهبران زن، مدافعان حقوق بشر، اقلیت‌های مذهبی، خبرنگاران و دیگر شهروندان این کشور متمرکز است.

پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان در اگست ۲۰۲۱، کانادا تعهد کرد که ۴۰ هزار پناهجوی افغان را که زندگی شان تحت سلطه رژیم طالبان در خطر باشد، می‌پذیرد. کانادا تا اکنون ۳۶هزار نفر از این پناهجویان افغان را پذیرفته است.

سخنگوی اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (آی آر سی سی) حدود سه هفته قبل به صدای امریکا گفت که "کانادا بر تعهد خود مبنی بر اسکان مجدد نزدیک به ۴۰هزار افغان که یکی از بزرگترین برنامه های اسکان مجدد در جهان است، تا پایان سال ۲۰۲۳میلادی متعهد است."

در میان پناهجویان افغان که تا اکنون در کانادا پذیرفته شده اند، بیش از ده هزار نفر افرادی اند که برای موسسات و برنامه‌های کانادا در افغانستان کار می‌کردند. افزون بر این، بیش از ۱۶ هزار نفر دیگر، به ویژه زنان و فعالان جامعه مدنی، تحت ملاحظات بشردوستانه در این کشور پذیرفته شده اند.

در عین حال، بیش از ۱۸ هزار درخواست اسکان مجدد افغان‌ها توسط سازمان‌های غیر دولتی کانادایی و بین المللی و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تحت بررسی قرار دارد.

از ۱۵ تا ۳۰ اگست سال ۲۰۲۱ حداقل ۱۲۴هزار نفر از افغانستان خارج شدند، در حال حاضر هزاران نفر در انتظار خروج از افغانستان استند و هزاران افغان نیز در پاکستان، امارات متحدۀ عرب، قطر و برخی کشورهای دیگر منتظر روند تخلیه به کشورهای غربی استند.

ادارۀ مهاجرت کانادا گفته است که در حال بررسی انتقال تمام افغان‌هایی است که با کانادا در افغانستان کار کرده اند.

XS
SM
MD
LG