لینک های دسترسی

Breaking News

روزانه ده کودک در کمپ‌های مهاجرین در سودان جان می‌بازند


ملل متحد امروز ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) گفت که از ماه می به اینسو بیش از ۱۲۰۰ کودک در کمپ‌های مهاجرین سودان جان باخته اند.

ملل متحد همچنان گفته است که به نظر می‌رسد هزاران نوزاد دیگر تا اخیر سال در سراسر این کشور جنگ زده جان ببازند.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال (یونیسف) هشدار داده که جنگ در سودان بر شرایط صحی کودکان تاثیر گذاشته است.

جیمز ایلدر، سخنگوی یونیسف گفت که نادیده گرفتن ظالمانهٔ غیرنظامیان و حملات متداوم بر خدمات صحی و تغذیوی، هراس مردن هزاران نوزاد را تا اخیر سال جاری در این کشور به میان آورده است.

او افزود که از ماه اکتوبر تا دسمبر امسال ۳۳۳ هزار کودک در حالی در سودان متولد خواهند شد که خدمات تغذیوی در این کشور وجود ندارد.

ایلدر اضافه کرد که هر ماه ۵۵هزار کودک به دلیل مرگبارترین نوع سوتغذیه به معالجه نیاز می‌داشته باشد، در حالی که در خرطوم از هر ۵۰ مرکز تغذیه، کمتر از یکی آن فعال است.

ادارهٔ مهاجرت ملل متحد گفته است که تیم‌هایش در ایالت نیل سپید تشخیص کرده که از ۱۵ ماه می تا ۱۴ سپتمبر، بیش از ۱۲۰۰ کودک زیر سن پنج سال در نه کمپ مهاجرین، جان باخته اند.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که اکثر مهاجرین در این کمپ‌ها از سودان جنوبی و اتیوپیا اند.

این ادارهٔ ملل متحد گفته است که در همین مدت ۳۱۰۰ مورد مشکوک سرخکان و بیش از ۵۰۰ مورد مشکوک کولرا در بخش‌هایی این کشور در حالی گزارش شده است که ملاریا و تب دینگی نیز در آن شایع است.

فلیپو گراندی، رییس کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گفت: "جهان وسایل و پول برای جلوگیری از هر مورد این مرگ و میر ناشی از سرخکان و سوتغذیه را دارد. ما می‌توانیم از این مرگ و میر جلوگیری کنیم اما برای پاسخ به آن به پول، دسترسی به نیازمندان و فراتر از همه پایان جنگ، نیاز داریم."

یونیسف همچنان گفته است که تنها یک ربع از ۸۳۸ میلیون دالر مورد نیاز به ۱۰ میلیون کودک سودانی را دریافت کرده و با کمبود بودجه مواجه است، وضعیتی که ادامۀ آن با خطر مرگ و میر بیشتر کودکان توام بوده می‌تواند.

گروه

XS
SM
MD
LG