لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ هوایی در پایتخت سودان پنج کشته برجا گذاشت


یک منبع صحی سودان روز یکشنبه سوم سپتمبر (۱۲ سنبله) گفت که در اثر یک حملهٔ هوایی در خرطوم، پایتخت سودان، پنج غیرنظامی کشته شدند.

این منبع صحی به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که این غیرنظامیان زمانی کشته شدند که بم‌ها "بر خانه‌هایشان" اصابت کرد.

این حملهٔ مرگبار یک روز پس از آن رخ داد که در حملهٔ هوایی روز شنبه در جنوب خرطوم دست‌کم ۲۰ غیرنظامی به شمول دو کودک کشته شدند.

جنگ میان رهبر نظامی سودان، عبدالفتاح البرهان، و محمد حمدان داگالو، رهبر شبه نظامیان گروه واکنش حمایت سریع، پنج ماه قبل آغاز شد و تا کنون نزدیک به پنج ‌هزار کشته بر جا گذاشته است.

نیروهای مسلح سودان حریم هوایی آن کشور را در کنترول دارند و به طور معمول حملات هوایی را انجام می‌دهد. اما شبه نظامیان گروه واکنش حمایت سریع در جاده‌های پایتخت مسلط اند.

کشورهای غربی، شبه‌نظامیان واکنش حمایت سریع و ملیشه‌های متحد آنرا به کشتار بر اساس قومیت در منطقهٔ دارفور متهم کرده اند. در عین حال، محکمهٔ بین المللی جرایم تحقیقات جدید را در خصوص این جرایم جنگی آغاز کرده است.

اردوی این کشور نیز متهم به ظلم و تعدی و کشتار غیرنظامیان است،‌ به شمول حملهٔ هوایی هشتم جولای که در آن در حدود ۲۴ غیرنظامی کشته شدند.

بر اساس گزارش ملل متحد، از جمله جمعیت ۴۸ میلیونی سودان،‌ ۵۰ درصد نفوس آن وابسته به کمک‌های بشری استند.

با وجود نا‌امنی، چور وچپاول و موانع اداری،‌ ملل متحد می‌گوید که توانسته است کمک‌ها را به میلیون‌ها نیازمند در این کشور برساند.

ملل متحد می‌گوید که درگیری‌ها در سودان سبب بیجا شدن ۳.۸ میلیون نفر شده و نزدیک به یک میلیون نفر دیگر به کشورهای همسایه مهاجر شده اند.

درگیری این کشور افریقایی را در هرج و مرج فرو برده و خرطوم و دیگر ساحات شهری را به میدان‌های جنگ تبدیل کرده است. به گفته ساکنان و فعالان، اعضای نیروی شبه‌نظامی واکنش حمایت سریع از زمان آغاز درگیری، خانه‌های مردم و سایر تاسیسات غیرنظامی را اشغال کرده‌اند.

علاوه بر آن، خشونت جنسی، از جمله تجاوز جنسی بر زنان و دختران، در خرطوم و غرب دارفور نیز گزارش شده است. تقریباً در تمام موارد تجاوز جنسی، نیروهای شبه نظامی واکنش حمایت سریع متهم شده اند. این گروه به درخواست‌های مکرر رسانه‌های خبری برای اظهار نظر پاسخ نداده است. قربانیان این رویداد‌ها نیز نیروهای حمایت سریع را به این جنایت متهم کرده اند.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG