لینک های دسترسی

Breaking News

برنامۀ 'ذهن‌خوان'؛ حکومت چین در صدد 'نفوذ در افکار' مردم آن کشور است


یک موسسه هوش مصنوعی در شهر هه‌فی در ولایت ان‌هویی چین می‌گوید که برنامه‌ای ساخته است که می‌تواند وفاداری اعضای حزب کمونیست را بسنجد.

اگر این ادعا به اثبات برسد،‌ می‌تواند پیشرفت عظیمی در عرصه تکنالوژی محسوب شود،اما با اعتراض عمومی رو‌به‌رو شده است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای امریکا، تحلیلگران می‌گویند که چین نظارت وابسته به هوش مصنوعی خود را با استفاده از داده‌های وسیع، یادگیری ماشینی، تشخیص چهره، و هوش مصنوعی بهبود بخشیده است تا "به مغز و فکر مردمش نفوذ کند" و چیزی را می‌سازد که بسیاری آن را "دیکتاتوری بسیار ظالمانۀ دیجیتل" می‌نامند.

این موسسه به تاریخ ۱۰ سرطان ویدیویی را با هدف رونمایی از برنامه"ذهن‌خوان" خود منتشر کرد. در این ویدیو آمده است که از این برنامه به طور بالقوه برای اعضای حزب استفاده خواهد شد تا "عزم و اراده آنها برای قدردانی، حرف‌شنوی و پیروی بیشتر از حزب کمونیست، تحکیم شود."

در این ویدیو، فردی در حال جستجوی مطالبی در یک وبسایت بود که سیاست حزب کمونیست را ترویج می‌کرد. موسسه درباره این بخش از ویدیو گفت که برنامۀ هوش مصنوعی واکنش این فرد را زیر نظر دارد تا ببیند که به چه پیمانه به آموزه‌های فکری حزب توجه می‌کند.

این ویدیو مدت کوتاهی پس از بالا گرفتن اعتراضات عمومی کاربران چینی، برداشته شد.

هونگ چینگ-فو، استاد علوم سیاسی در دانشگاه ملی چنگ کونگ شهر تاینان در جنوب تایوان، در این باره به صدای امریکا گفت که حزب کمونیست چین از پیشرفت‌های تکنالوژی برای بهره‌برداری در جهت منافع سیاسی خود سوءاستفاده می‌کند و قصد دارد از هوش مصنوعی برای نفوذ "به مغز و ذهن" مردم و "افزایش کنترول کامل" بر کشور سوء استفاده کند.

او افزود که حکومت پولیسی وابسته به هوش مصنوعی حزب کمونیست چین، مردم آن کشور را که احتمالاً با خودسانسوری و یا در ترس زندگی می‌کنند، تحت فشار بیشتر قرار خواهد داد.

موسسه هوش مصنوعی در شهر هه‌فی، به تماس‌های تلیفونی و ایمیل‌های صدای امریکا برای اظهار نظر در مورد این موضوع پاسخ نداده است.

برنامۀ به اصطلاح "ذهن‌خوانی" جدیدترین برنامۀ کنترل و نظارت دیجیتلی است که چین ایجاد کرده است.

XS
SM
MD
LG