لینک های دسترسی

Breaking News

چین: میزایل نه، سفینه فضایی را آزمایش کردیم 


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

وزارت خارجهٔ چین امروز ۱۸ اکتوبر (۲۶ میزان) گفت که این کشور میزایل فوق سرعت صوت را نه بلکه سفینه فضایی را آزمایش کرده است که از آن می‌توان مجدداً استفاده کرد.

این در حالی است که چند روز پیش روزنامهٔ فایننشل تایمز گزارش داد که چین یک میزایل فوق سرعت صوت را در ماه اگست آزمایش کرد؛ میزایلی که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را دارد.

ژاو لیجان، سخنگوی وزارت خارجهٔ چینن افزود تکنالوژی که در این سفینهٔ فضایی به کار رفته است ممکن سبب کاهش هزینه شده و به انسان‌ها فرصت استفادهٔ صلح آمیز از فضا را فراهم کند.

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده امروز از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد،‌ اما گفت که کشورش انکشاف سیستم‌های تسلیحاتی پیشرفتهٔ چین را از نزدیک نظارت می‌کند.

پیش از این، برنامۀ فضایی چین گفته بود که در نظر دارد در ۱۳مین نمایش بین‌المللی هوایی و فضایی آن کشور از یک راکتی پرده بردارد که به گزارش یک روزنامۀ دولتی آن کشور، قادر به انتقال ۲۵ تن محموله به مدار مهتاب است.

این نمایش قرار بود در اواخر سال ۲۰۲۰ برگزار شود، اما به دلیل همه‌گیری کروناویروس به تعویق افتاد.

حزب حاکم کمونیست چین میلیاردها دالر را برای تولید جت‌های جنگی، تکنالوژی فرار از سیستم رادار، تولید طیاره‌های بی‌سرنشین و سایر تسلیحات برای قوای مسلح این کشور اختصاص داده است.

شی جینپینگ، رییس جمهور چین می‌خواهد که اردوی این کشور را تا سال ۲۰۵۰ به یک نیروی کاملاً مدرن "در رده جهانی" تبدیل کند.

XS
SM
MD
LG