لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش چین به کشته‌شدن الظواهری: معیار مبارزه با تروریزم نباید دوگانه باشد


به دنبال واکنش‌ها به کشته‌شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده در نتیجۀ حملۀ طیارۀ بی‌سرنشین ایالات متحده، وزارت خارجۀ چین گفته است که در خصوص مبارزه با تروریزم نباید معیارهای دوگانه وجود داشته باشد.

وانگ یو، سفیر چین در افغانستان روز چهارشنبه سوم اگست (۱۲ اسد) در یک پیام تویتر، اظهارات سخنگوی وزارت خارجۀ چین را برجسته کرده و بر معیارهای همگون در مبارزه علیه هر شکل تروریزم تاکید کرده است.

آقای وانگ نوشته است: "در واکنش به کشته شدن الظواهری در حملۀ طیارۀ بی‌پیلوت امریکایی در کابل، سخنگوی وزارت خارجۀ چین گفته است که در مبارزه با تروریزم معیار دوگانه نباید وجود داشته باشد و باید بر ضد همه اشکال تروریزم باشد."


سفیر چین در ادامۀ این تویت بدون اشاره به نقض حاکمیت ملی کشور مشخصی نگاشته است که مبارزه با تروریزم نباید به "بهای حاکمیت ملی کشورهای دیگر" انجام شود.

طالبان حملۀ هوایی امریکا در کابل را محکوم کرده و آن را نقض حاکمیت ملی افغانستان خوانده اند، اما ایالات متحده گفته است که طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده تعهدات شان را به توافقنامۀ دوحه زیر پا کرده اند.

افزون بر سایر تعهدات، طالبان در توافقنامۀ دوحه که در اواخر فبروری ۲۰۲۰ امضا شد، به قطع رابطه با گروه‌های دهشت افگن تعهد کرده و نیز عهد کرده اند که از خاک افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

در همین حال، برخی دیگر از کشورها به شمول عربستان سعودی، کانادا و آسترالیا از حملۀ هوایی امریکا که منجر به کشته شدن رهبر القاعده شد، استقبال کرده اند.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا، شام دوشنبه اول اگست (۱۰ اسد) از کشته شدن الظواهری خبر داد. به گفتۀ آقای بایدن، الظواهری در جریان یک عملیات هوایی نیروهای امریکایی در کابل کشته شد.

الظواهری و اسامه بن لادن،‌ رهبر پیشین القاعده حملات یازدهم سپتمبر ۲۰۰۱ را طراحی کردند که در آن حملات کم و بیش ۳۰۰۰ امریکایی کشته شدند.

XS
SM
MD
LG