لینک های دسترسی

Breaking News

چین قنسولگری امریکا در شهر چانگدو را مسدود می‌کند


چین در انتقامجویی مسدود کردن قنسولگری این کشور در شهر هیوستن ایالت تکزاس، دستور داده است تا قنسولگری ایالات متحده در شهر چانگدوی این کشور مسدود شود.

وزارت خارجهٔ چین گفته است که برخی از پرسونل قنسولگری امریکا "در امور داخلی چین دخالت کرده و به منافع امنیتی چین آسیب رسانده اند"، اما جزییاتی در رابطه ارایه نکرد. وی گفت که بیجینگ "بارها" به واشنگتن در این باره شکایت کرده بود.

در حالی که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده خاطر نشان کرده است که قنسولگری های بیشتر این کشور را در امریکا مسدود خواهد کرد، در رسانه‌های چینی و نظرپرسی‌های تویتر، از چین تقاضا شده است تا قنسولگری امریکا در هانک کانگ را نیز مسدود کند.

روابط دپلوماتیک امریکا با چین در حال حاضر به پایین ترین سطح رسیده و مقامات چینی اتهام وارد کرده اند که کشورهای غربی درگیر جنگ سرد با این کشور شده اند.

واشنگتن پس از آنکه ماموران چینی را به تلاش برای سرقت تحقیقات طبی و سایر تحقیقات در تکزاس متهم کرد، به بیجینگ دستور داد که در مدت سه روز قنسولگری خود را در این ایالت مسدود کند.

وزارت خارجهٔ چین این تصمیم ایالات متحده را "نادرست" خوانده و خواستار فسخ آن شده است.

در ماه‌های اخیر روابط ایالات متحدۀ امریکا و چین به دلیل مسایل تجارتی، همه‌گیری کروناویروس، اتهامات جاسوسی، پالیسی‌های چین در هانگ کانگ، شین‌ژیانگ و آب‌های جنوب چین به شدت کشیده شده است.

وانگ وینبین، سخنگوی وزارت خارجۀ چین گفته است: "این اقدام چین پاسخی موجه و لازمی به عمل ناعادلانه ایالات متحده است."

درهمین حال روز جمعه ۲۴ جولای (۳ اسد) وزارت امور خارجه امریكا به امریکایی های مقیم چین از "افزایش خطر بازداشت خودسرانه" در چین هشدار داد.

ایالات متحده امریکا در بیجینگ سفارت و در پنج شهر دیگر-شانگهای، گوانگژو، چنگدو، شنیانگ و ووهان، قنسولگری دارد.

XS
SM
MD
LG