لینک های دسترسی

Breaking News

ازدواج زنان اویغور؛ حزب کمونیست در پی چینی ساختن اویغورها است- فعالین


فعالین حقوق اویغور‌ها می‌گویند که حزب کمونیست چین تلاش دارد تا گروه‌های قومی ترک زبان را از طریق ازدواج زنان آنان با مردان هان، چینی بسازد.

این موضوع پس از آن بالا گرفت که در هفته‌های اخیر یک نوار ویدیویی که در آن از ۱۰۰ زن اویغور خواسته می‌شود تا فوراً برای ازدواج با مردان چینی ثبت نام کنند، در رسانه‌های اجتماعی به گردش افتاد.

این ویدیوی ۳۰ ثانیه‌ای نخست در اپلیکیشن داوین، نسخهٔ چینی تیک‌تاک، ظاهر شد، اما پس از تلاش‌های فعالین حقوق اویغورها، حذف شد.

فعالین از آن به پس، این ویدیو را در فیس‌بوک و تویتر نشرکرده و می‌گویند که پالیسی بیجینگ برای حذف فرهنگ اویغورها را نمایان می‌سازد.

در این ویدیو به زبان اویغور گفته شده است: "ما از حکومت و حزب تشکری می‌کنیم که برای ما این چنین زندگی زیبا را ایجاد کرده است." در این ویدویو "فوراً" از ۱۰۰ زن اویغور خواسته شده است تا برای ادواج با مردان چینی ثبت نام کنند و به تلاش "حکومت برای ازدواج‌ها میان اویغورها و چینی‌ها صدا ببخشند".

گزارش‌ها در مورد تلاش حکومت چینی برای ادواج میان اویغورها و چینی‌ها به اگست سال ۲۰۱۴ برمی‌گردد؛ زمانی که مقامات در شین‌ژیانگ در مقابل این ازدواج‌ها، امتیازاتی را پیشنهاد کردند.

این امتیازها شامل، پرداخت سالانه ۱۰ هزار ین چینی برای پنچ سال،‌ خانه و تحصیلات رایگان برای زوج‌ها، والدین و فرزندان شان بود.

درحالی که حکومت چین می‌گوید که ازدواج‌ها میان چینی‌ها و اویغورها تحمل را ترویج و صلح را در منطقه به بار میا‌ورد، رهبران اویغور در خارج می‌گویند که این اقدام بخشی از تلاش حزب کمونیست چین برای حذف هویت اویغورها و تغییر نفوس مردم در منطقه است.

شین‌ژیانگ که در آن بیش از ۱۳ میلیون مسلمان ایغور، قزاق و دیگرگروه های قومی زیست دارند، شاهد افزایش گستردهٔ نفوس چینی‌ها بوده است.

در سال ۱۹۴۹ زمانی که اردوی حزب کمونیست چین کنترول منطقه را به دست گرفت، فقط ۲۰۰ هزار چینی در شین‌ژیانگ زیست داشتند و در سال‌های اخیر شمار چینی‌ها به نه میلیون می‌رسد.

حکومت چین در چهار سال گذشته کم و بیش یک میلیون مسلمان اویغور را در بازداشتگاه‌‌های کار اجباری در شین‌ژیانگ قید کرده و با بدرفتاری تمام و شکنجه آنان را مجبور به تغییر اندیشه، ترک مذهب و زبان شان می‌کند.

اما بیجینگ می‌گوید که چنین بازداشت‌گاهی در آن کشور وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG