لینک های دسترسی

Breaking News

چین گانگ از سمت وزارت خارجۀ چین برکنار شد


حکومت چین، چین گانگ را پس از هفت ماه ایفای وظیفه، از سمت وزارت خارجۀ آن کشور برکنار کرده و وانگ یی را که پیش از چین وزیر خارجۀ چین بود، دوباره در این سمت گماشته است.

رسانه‌های چینی روز سه شنبه ۲۵ جولای (سوم اسد) اعلامیۀ حکومت آن کشور را در این مورد نشر کردند، اما دلیلی را برای برکناری چین ارایه نکردند. تا حالامشخص نشده که چین پس از برکناری از سمت وزارت خارجه، چه نقشی در حزب کمونیست چین خواهد داشت.

سینهوا، خبرگزاری دولتی چین، گفته است که نهاد مقننۀ آن کشور رای داده است تا چین برکنار و به جای وی وانگ یی به صفت وزیر خارجه گماشته شود. این رسانه بدون ارایۀ جزییات بیشتر گفته است که رییس جمهور شی فرمانی را در مورد این تصمیم صادر کرده است.

چین از ۲۵ جون به اینسو و پس از ملاقات با اندری رودینکو، معاون وزارت خارجۀ روسیه در بیجینگ، در رسانه‌ها دیده نشده است.

عدم حضور چین در نشست وزیران خارجۀ کشورهای جنوب شرق آسیا (آسین) پرسش‌هایی را در مورد وی ایجاد کرد، هرچند مقام‌های چینی در نخست مشکلات صحی را دلیل عدم حضور وی خواندند.

برخی ادعاهایی وجود دارد که چین به خاطر داشتن روابط با یک مجری شناخته شدۀ تلویزیون، زیر تحقیق رسمی قرار داشت.

در یک ماه گذشته، بخش زیاد کارهای وزارت خارجۀ چین را، وانگ یی به پیش می‌برد. وانگ در ماه دسمبر گذشته تصدی وزارت خارجه را به چین واگذار کرده بود.

همچنین در یک ماه گذشته سفر جوسیپ بوریل، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا،‌ و سفر جیمز کلیورلی، وزیر خارجۀ بریتانیا، به چین لغو شده است.

چین ۵۷ ساله یکی از افراد نزدیک، مورد اعتبار و محرم راز شی جینپینگ، رییس جمهور چین پنداشته می‌شد. اعتماد شی سبب شد که چین ابتدا به صفت سفیر چین در ایالات متحده گماشته شود و سپس به صفت ارشدترین دپلومات چین ارتقا کند.

XS
SM
MD
LG