لینک های دسترسی

Breaking News

رییس سی آی ای برای گفتگو در مورد روابط واشنگتن - مسکو به روسیه سفر کرد


ویلیم برنز، رییس ادارهٔ استخبارات مرکزی امریکا (سی آی ای) در یک سفر کم پیشینه‌ای به روسیه رفته تا در مورد روابط واشنگتن و مسکو گفتگو کند.

سخنگوی سفارت امریکا در مسکو گفت که آقای برنز به درخواست جوبایدن، رییس جمهور امریکا در راس یک هیات بلند رتبه روز سه شنبه دوم نومبر ( ۱۱ عقرب ) وارد مسکو شد.

او افزود که هیات امریکایی "با اعضای دولت روسیه دیدار می‌کنند تا در مورد طیف وسیعی از مسایل از جمله روابط دوجانبه گفتگو کنند".

تماس‌های اخیر مقامات بلند رتبه دو کشور نشان می‌دهد که باوجود بی‌اعتمادی متقابل و فهرست طولانی از اختلافات، دو طرف خواستار ادامه گفتگوها استند.

شورای امنیت روسیه نیز در یک بیانیه کوتاه گفته است که آقای برنز با نیکولای پتروشف، رییس این شورا و رییس پیشین استخبارات این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

هیچ یک از طرفین جزییاتی از گفتگوها را ارایه نکرده اما گفته می‌شود که مسایل امنیتی از موضوعات کلیدی مورد بحث آنان بوده است.

روابط این دو کشور پس از جنگ سرد بر سر مسایلی از جمله حملات سایبری روسیه علیه اهداف ایالات متحده، حمایت مسکو از بشار الاسد رییس جمهور سوریه، بازداشت الکسی ناوالنی مخالف سرسخت کرملین و سیاست روسیه در قبال اوکراین به پایین ترین سطح خود رسیده است.

جو بایدن ماه گذشته ویکتوریا نیولند، کارشناس مسایل روسیه در وزارت خارجهٔ امریکا را به مسکو فرستاد تا در مورد سطح کارکنان سفارت در دو کشور گفتگو کند، اما این مذاکرات بی نتیجه ماند.

جو بایدن در ماه جون با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در ژینو دیدار کرد و در آن وقت گفت که شش ماه تا یک سال طول می‌کشد تا مشخص شود که آیا دو کشور می‌توانند مذاکرات استراتیژیک معنادار داشته باشند یا خیر.

آقای پوتین که بارها از ایالات متحده انتقاد کرده است، ماه گذشته گفت که با بایدن "روابط سازنده" برقرار کرده است. کرملین اعلام کرده است که دیدار بیشتر مقامات این کشور در سال جاری یک احتمال واقعی است.

XS
SM
MD
LG