لینک های دسترسی

Breaking News

لاوروف: امریکا در صدد ایجاد تاسیسات نظامی در هند است


سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه با اشاره به خروج نظامیان امریکایی از افغانستان گفته است که ایالات متحده ممکن تلاش کند که زیربناهای نظامی خود را در کشورهای همسایۀ افغانستان مستقر کند.

به نقل از خبرگزاری تاس روسیه، آقای لاوروف گفته است: "منتفی نمی‎دانم که آنان [امریکا] برای نیل به اهدافی از طرق مختلف تلاش خواهند کرد. شنیده‌ام که آنان تلاش دارند هند را ترغیب کنند تا برخی فرصت‌ها را برای پنتاگون در قلمرو هند فراهم کند."

با اینحال، مقام‌های امریکایی در مورد تلاش این کشور برای ایجاد پایگاه یا هرگونه تاسیس نظامی در هند به هدف زیر نظر داشتن تهدیدات در افغانستان، ابراز نظری نکرده اند.

وزیر خارجۀ روسیه همچنین بر "ضرورت جلوگیری از بی‌ثباتی کشورهای همسایه و هجوم تهدیدات تروریستی و مواد مخدر از افغانستان، و نیاز بر خنثا کردن این تهدیدات در داخل افغانستان" تاکید کرده است.

لاوروف گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در دیدار با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در حاشیۀ کنفرانس ژنیو در ماه جولای گفته است که مسکو "مطلقاً مخالف تلاش‌هایی است که منجر به توافق به اعزام زیربناهای نظامی ایالات متحده در کشورهای آسیای مرکزی شود تا از آنجا برای انجام عملیات بر ضد اهدافی در قلمرو افغانستان استفاده شود."

وزیر خارجۀ روسیه گفت که پاکستان نیز چنین درخواستی را از ایالات متحده دریافت و آن را رد کرده است. او افزود که از اوزبیکستان و قرغیزستان نیز درخواست مشابهی صورت گرفته است که این دو کشور نیز به آن پاسخ رد داده اند.

آقای لاوروف به تاریخ ۲۷ اکتوبر نیز در یک پیام ویدیویی همسایگان افغانستان را ترغیب کرد تا از زمینه سازی برای حضور نظامیان امریکایی و ناتو در خاک شان پرهیز کنند.

اما در پی فروپاشی حکومت پیشین افغانستان که روابط نزدیکی با هند داشت، دهلی جدید ابراز نگرانی کرده است که هرج و مرج در افغانستان به تعقیب خروج سربازان امریکایی و ناتو از آن کشور، به نفع پاکستان تمام شده و شورشگری دیرینه را در کشمیر تغذیه می‌کند.

نرندرا مودی، صدر اعظم هند به تاریخ ۲۵ سپتمبر در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بدون گرفتن نام کشور مشخصی گفت که لازم است تا از افغانستان به عنوان پایگاه برای گسترش ترور و دهشت استفاده نشود.

پس از آنکه رییس جمهور جو بایدن در ماه اپریل سال روان اعلام کرد که تمام نیروهای امریکایی تا پایان ماه اگست از افغانستان بیرون می‌شوند، پاسخگویی به تهدیدات برخاسته از قلمرو افغانستان یکی از پرسش‌ها و نگرانی عمدۀ قانون‌گذاران امریکایی بود.

با آنکه مقام‌های ارشد استخباراتی و نظامی ایالات متحده همواره گفته اند که نظامیان این کشور قادر خواهند بود تا از راه دور افغانستان را زیر نظر داشته و تهدیدات برخاسته از آن کشور را مهار کنند، تا کنون واشنگتن قادر به کسب رضایت هیچ یک از همسایگان افغانستان برای میزبانی از پایگاه نظامی امریکا نشده است.

وزیر خارجۀ روسیه در حالی ادعا می‌کند که امریکا در تلاش اعزام تاسیسات نظامی در هند است که چند روز پیش حدود ۳۵۰ نظامی هندی مشق و تمرین مشترک نظامی را با نظامیان امریکایی در ایالت الاسکا در امریکا آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG