لینک های دسترسی

Breaking News

ادعای تلفات غیرنظامیان در حمله هوایی در هلمند


حکومت افغانستان و مقام‌های محلی در ولایت هلمند در پیوند به تلفات و هویت کشته شدگان حملۀ یکشنبه شب در ولسوالی موسی قلعۀ ولایت هلمند اظهارات ضد و نقیضی دارند.

وزارت دفاع ملی افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که در نتیجه یک عملیات در ولسوالی موسی قلعه ولایت هلمند، ۲۲ طالب خارجی کشته و ۱۴ تن دیگر آنان بازداشت شده اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان افزوده که در میان جنگجویان بازداشت شده پنج شهروند پاکستان و یک شهروند بنگله‌دیش شامل است. در این اعلامیه دربارۀ وارد شدن تلفات به غیرنظامیان اشاره نشده است.

عبدالاحد حازم، ریس صحت عامه هلمند به صدای امریکا گفت که ۱۳ زخمی از محل رویداد به شفاخانه‌های این ولایت منتقل شده اند که وضعیت یکی از آنان وخیم گزارش شده است.

اما برخی از اعضای شورای ولایتی هلمند ادعا دارند که در اثر بمباران هوایی در ولسوالی موسی قلعه این ولایت، دست‌کم ۴۰ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شده اند.

عبدالمجید آخندزاده، عضو شورای ولایتی هلمند روز دوشنبه ۲۳ سپتمبر (اول میزان) به صدای امریکا گفت این حمله هوایی توسط نیروهای امنیتی افغان و نظامیان خارجی بر یک مراسم عروسی صورت گرفته است و تمامی قربانیان این حمله، غیرنظامیان به شمول زنان، کودکان و کهن‌سالان اند.

در این حال، عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گفت که در عملیات مشترک نیروهای افغان و نظامیان خارجی در ولسوالی موسی قلعه، ۱۵ جنگجوی طالبان کشته شده است.

آقای زواک افزود که گزارش‌های مبنی بر کشته شدن غیرنظامیان در این عملیات برای آنان رسیده و یک هیات توظیف شده تا این ادعاها را بررسی کند.

XS
SM
MD
LG