لینک های دسترسی

Breaking News

اختصاص بیشتر منابع درمانی به زخمیان جنگ در قندهار


مقام‌های صحی در قندهار می‌گویند که با تشدید جنگ و ناامنی‌ها در این ولایت، بخش اعظم منابع درمانی به تداوی قربانیان جنگ اختصاص یافته است.

داکتر محمدداوود فرهاد، رییس شفاخانه حوزوی قندهار امروز پنجشنبه اول جولای (۱۰ سرطان) به صدای امریکا گفت که در جریان ماه جوزا بیش از ۲۰۰ زخمی جنگ به این شفاخانه منتقل شدند.

او افزود: "از جمله ۱۵۳ قربانی که با گلوله زخمی شده بودند، ۱۰۱ تن به دلیل جراحات شدید و همچنان از جملۀ زخمیان رویدادهای انفجاری و حملات هوایی، ۱۸ تن جان باختند."

در میان قربانیان جنگ افراد غیرنظامی و حکومتی شامل اند؛ اما به گفتۀ مسوولان، رقم تلفات غیرنظامیان در این بین بیشتر است.

از سویی هم دفتر ساحوی کمیسیون حقوق بشر در جنوب افغانستان از شدت ناامنی‌ها نگران است. سلطان عایل، رییس این اداره به صدای امریکا گفت که کشتار هدفمند و تلفات ناشی از ماین در قندهار نسبت به هر زمان دیگر افزایش یافته است.

او گفت: "از وضعیت جاری نگرانیم. در کشتارهای هدفمند کسانی آماج قرار می‌گیرند که سال‌ها پیش در اداره‌های دولتی وظیفه داشتند و اکنون مردم عام استند. همچنان بزرگان قومی و ملک‌ها هدف قرار می‌گیرند. در کنار این در رویدادهای انفجار ماین‌ها بیشتر غیرنظامیان تلفات می‌بینند."

این در حالی است که هم اکنون در چندین ولسوالی قندهار جنگ جریان دارد. غورزنگ افریدی، آمر امنیت قندهار گفت که نبرد میان نظامیان افغان و طالبان در ولسوالی‌های پنجوایی، ژری و شاه‌ولی کوت دیشب دوباره از سر گرفته شده است.

درگیری‌ها در این ولسوالی‌ها سبب شده است که باشندگان محل از ترس جان شان به شهر قندهار آواره شوند.

XS
SM
MD
LG