لینک های دسترسی

Breaking News

سفر وزیر خارجه ایالات متحده به پاکستان


هلری کلنتن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در آغاز سفر خود به کشور های آسیای جنوبی که هدف آن تصحیح اهداف تقریبا ۹ سال جنگ در افغانستان است، به پاکستان رفته است.

او بروز یکشبه به اسلام آباد رسید. کلینتن در آنجا بر همکاری میان پاکستان و افغانستان برای پیروزی در جنگ ، تاکید خواهد کرد.

کلینتن طی بازدید دو روزه خود از اسلام آباد، با مقامات ارشد نظامی و رهبران ملی ملاقات خواهد کرد. توقع میرود او برنامه های انکشافی تازه را برای پاکستان اعلام نماید.

برنامه کمک ۷.۵ میلیارد دالر که سال گذشته توسط کانگرس ایالات متحده به تصویب رسید، کمک های غیر نظامی به این کشور را طی ۵ سال دیگر، سه چند میسازد.

این برنامه بخشی از برنامه از بین بردن احساسات ضد امریکایی در پاکستان است که در آن تقویت زیربنای پاکستان در عرصه آبیاری، برق، زراعت و صحت میباشد.

بعد از دیدار از پاکستان، کلینتن بروز سه شنبه به کابل رفته و در کنفرانس کابل شرکت خواهد کرد.

مقامات امریکایی امید وار استند که این کنفرانس بتواند پلان حکومت افغانستان در رابطه با بهتر ساختن خدمات حکومت و حکومت داری خوب و ثبات در این کشور جنگ زده را مطرح سازد.

درین کنفرانس نمایندگان از ۷۰ کشور اشتراک خواهند کرد.

درین کنفرانس بر اقدامات حکومت در رابطه با ادغام طالبان به جامعه و سرکوبی فساد نیز تمرکز میشود. درین گردهمایی توقع میرود برتانیه اعلان کند کمک ها انکشافی خود را ۴۰ فیصد بلند میبرد.

در عین حال یک روزنامه برتانوی گزارش میدهد که قوای ایتلاف به زودی رسما توافق خواهند کرد که امور امنیت افغانستان را تا سال ۲۰۱۴ به خود افغان ها واگذار نمایند.

XS
SM
MD
LG