لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیه اروپا و امریکا به طالبان: حملات را متوقف کنید


عکس: آرشیف

نمایندگان ویژهٔ اتحادیه‌ اروپا، ناتو، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و ایالات متحده در اعلامیهٔ مشترک از طالبان خواستند تا حملات اعلام نشده‌ای بهاری خود را متوقف کنند.

در اعلامیهٔ مشترکی که امروز جمعه هفتم می (۱۷ ثور) نشر شد، حملات علیه غیر نظامیان محکوم شده و نمایندگان ویژه این کشور‌ها خواستار توقف فوری ترورهای هدفمند علیه رهبران جامعه مدنی، روحانیون، خبرنگاران، کارمندان رسانه‌ای، مدافعان حقوق بشر، کارمندان صحی و غیرنظامیان شده اند.

در بیانیه همچنین از طرف‌های درگیر خواسته شده تا اقدامات فوری و ضروری را جهت کاهش خشونت و ایجاد فضای مناسب برای رسیدن به یک توافق سیاسی اتخاذ کنند.

در اعلامیه از توافق این کشورها پیرامون حمایت متداوم بین المللی از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان خبر داده شده تا به گفتهٔ آنان این نیروها بتوانند در مقابل تهدیدات خارجی و داخلی از خود دفاع کنند.

​این در حالی است که روند خروج نیروهای امریکایی و ناتو از افغانستان به تاریخ اول ماه می آغاز شد و همزمان با آن درگیری‌ها میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغان در چندین ولایت افزایش یافت.

در اعلامیه اشتراک کنندگان از نقش گسترده سازمان ملل متحد در روند صلح افغانستان حمایت کرده و افزوده اند که تجارب و تخصص این سازمان می‌تواند در روند صلح سازنده باشد.

نمایندگان این کشور‌ها تاکید کرده اند که در هرگونه توافق صلح باید حقوق همه افغان‌ها، به ویژه زنان، جوانان و اقلیت‌ها و دستاورد‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و توسعه‌ای ۲۰ سال اخیر حفظ گردد.

آنان یکبار دیگر تاکید کرده اند که یک افغانستان با ثبات، امن و مرفه به نقش و حقوق زنان بستگی دارد و زنان باید در مذاکرات صلح و تمام بخش‌های جامعه از جمله در دولت، نقش کامل و معنادار داشته باشند.

در اعلامیه از خروج نیروهای خارجی به گونه "سنجیده، مسوولانه و مصوون" حمایت شده و آمده است که هر گونه حمله طالبان با واکنش شدید روبرو خواهد شد.

شرکت کنندگان تاکید کرده اند که خروج نیروها نباید بهانه‌ای برای تعلیق روند صلح توسط طالبان باشد و مذاکرات سیاسی باید به گونهٔ جدی پیش برود.

این درحالی است که گفتگوهای صلح بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان متوقف شده و نشست ترکیه در مورد صلح افغانستان نیز به تعویق افتاده است.

شرکت کنندگان یک بار دیگر به مشارکت قوی و پایدار با افغانستان، نهادهای امنیتی و مردم آن متعهد شدند.

آنان توافق کرده اند که برای ثبات افغانستان در جریان مذاکرات صلح به کمک های بین المللی قابل توجهی نیاز خواهد بود و بر تعهد خود برای بسیج کردن حمایت بین المللی جهت بازسازی پس از توافق صلح تاکید کردند.

در همین حال زلمی خلیلزاد، نمایندهٔ ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان در تویترش نگاشته است: "اگر طالبان آینده‌ای مبتنی بر اجماع، توافق و صلح را انتخاب نکنند، در این صورت ما در کنار افغانانی خواهیم بود که برای برقراری جمهوریت تلاش می کنند. وحدت سیاسی جمهوری ضروری است. "

این در حالی است که جنرال مارک میلی، لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده دیروز ششم می (۱۶ ثور) در وزارت دفاع به خبرنگاران گفت که طرح آموزش نیروهای افغان در "سایر موقعیت‌ها" تحت بررسی قرار دارد؛ اقدامی که وزارت دفاع افغانستان از آن استقبال کرده است.

XS
SM
MD
LG