لینک های دسترسی

Breaking News

کمیتۀ بین‌المللی نجات به جامعه جهانی: افغانستان را فراموش نکنید


همزمان با تشدید بحران بشری در افغانستان، کمیتۀ بین‌المللی نجات (IRC) می‌گوید که با تمرکز جهان به بحران اوکراین، جامعه جهانی نباید از بحران بشری در افغانستان غافل شود و این کشور را فراموش کند.

این کمیته ناوقت روز جمعه چهارم مارچ (۱۳ حوت) با نشر اعلامیه‌ای گفت که جامعه جهانی باید برای جلوگیری از قحطی و گرسنگی، نجات جان مردم و پایان دادن به شرایط "وحشتناک" برای زنان و دختران در افغانستان تلاش کند.

کمیته بین‌المللی نجات از اقدامات اخیر ایالات متحدۀ امریکا و برخی از کشورهای دیگر برای افزایش کمک‌ها به افغانستان و رسیدگی به بحران اقتصادی در این کشور استقبال کرده است.

این کمیته با اشاره به نشستی دربارۀ جلب کمک‌ها به مردم افغانستان که قرار است تا پایان این ماه برگزار شود، گفته است که در این نشست بین‌المللی خواستار توجه بیشتر، افزایش کمک‌های بشردوستانه برای مردم این کشور و تغییر سیاست‌ها برای کاهش بحران اقتصادی در افغانستان خواهد شد.

اماندا کتانزانو، معاون پالیسی و حقوقی کمیته بین‌المللی نجات گفت: "ما از اقدام اخیر ایالات متحده و سایر کشورهای کمک‌کننده، به ویژه از تصمیم هیات بانک جهانی مبنی بر اعطای یک میلیارد دالر از صندوق امانت بازسازی افغانستان به نهادهای بین‌المللی، به شمول ملل متحد و سازمان‌های کمک‌رسانی فعال در این کشور استقبال می‌کنیم."

او افزود که این کمک‌ها قرار است به نه میلیون شهروند این کشور در پرتگاه قحطی و گرسنگی قرار دارند، توزیع شود.

به گفتۀ معاون پالیسی و حقوقی کمیتۀ بین‌المللی نجات، این کمیته در سراسر افغانستان دست‌کم سه‌هزار کارمند دارد و آن‌ها می‌بینند که با نبود اقدامات، چگونه وضعیت زندگی مردم در این کشور با گذشت هر روز، رو به بدتر شدن است.

بر اساس معلومات این کمیته نیازمندی‌های مالی برای پاسخ بشردوستانه در افغانستان در مقایسه با سال گذشته بیش از سه برابر شده است، در حالی که از پول‌های مورد نیاز برای جلوگیری از بحران بشری در این کشور، تا اکنون ۸۰ درصد آن به دست نیامده است.

کمیتۀ بین‌المللی نجات هشدار داده که اگر اقدامات گستردۀ برای احیای اقتصاد افغانستان روی دست گرفته نشود، شهروندان این کشور بیشتر آسیب خواهند دید و بسیاری‌ها جان‌های شان را از دست خواهند داد.

پیش از این سازمان ملل متحد و کمیتۀ بین‌المللی نجات گفته بودند که حدود ۲۳ میلیون نفر در افغانستان – بیش از نصف جمعیت این کشور - با بحران شدید و عدم مصوونیت غذایی دست و گریبان اند و یک میلیون کودک در معرض خطر سوتغذیۀ شدید قرار دارد.

امدادرسانان بشری هشدار داده اند که بحران بشری ممکن بیشتر از ۲۰ سال جنگ، سبب مرگ افغان‌ها شود.

کمیتۀ بین‌المللی نجات در حالی خواستار توجه بیشتر جهان به بحران بشری در افغانستان شده است که با تهاجم روسیه بر اوکراین، بیش از یک میلیون اوکراینی در هفت روز گذشته به کشورهای همسایۀ پناه برده اند.

XS
SM
MD
LG