لینک های دسترسی

Breaking News

تغییر زندگی با انترنت


گزارش بررسی مستهلکین اریک سون که حاوی نظریات ۶۸ میلیون نفر بین ۱۵ تا ۶۹ ساله از نیویارک، پاریس، توکیو، مسکو، استانبول، شانگهای، جوهانسبورگ، سان پاولو و دیگر شهر های عمده جهان است نشان میدهد که استفاده کننده گان، انترنت را تغییر داده اند و این گرایش در آینده هم ادامه خواهد داشت.

گزارش سالانه این شرکت تکنالوجی مستقر در سویدن میگوید که در سال ۲۰۱۶ میلادی، در تمام نقاط جهان، انترنت پایه و اساس برای کار، مسافرت، معاشرت، تماشای تلویزیون، آموزش، خریداری، تغذیه، ورزش و حتی تماس با خدمات اضطراری خواهد بود.

مایکل بورن، که رهبری نظر خواهی ها در این گزارش را داشت می گوید که آنها ۱۰ گرایش منحصر به فرد را شناسایی کرده اند که تصور میشود کاربران آن را در زندگی روزمره خود تجربه میکنند، و در تمام این گرایش ها انترنت به نوعی دخیل است.

ایجاد تغییر توسط استفاده کننده گان

مایکل بورن می گوید به گرایش نخست، ما تاثیر شبکه شیوه زندگی می گوئیم. در این مورد در ۲۴ کشور جهان، نه تنها در شهر های بزرگ بلکه در همه ساحات این کشور ها، پژوهش صورت گرفته است که نشان میدهد از هر پنج نفر، چهار نفر آن، با استفاده از انترنت، از خدمات آن مستفید شده اند.

بورن می گوید تاثیر شبکه، به مفهوم این است که شمار زیادی از مردم از یک نوع خدمات انترنتی استفاده میکنند، و همه آنها، دستاورد های بیشتر را بدست می آورند. او تشریح میکند که حال، این گرایش در یک سطح وسیعتر مشاهده میشود که البته تاثیر آن روی طرز زندگی انسان ها هم بسیار بزرگ میباشد.

پذیرش تکنالوجی چنان سریع است که در حال حاضر، نفوذ پیشگامان، یا کسانی که قبل از همه از سایت جدید استفاده میکنند، بر آنچه که در عرضه به جمعیت بزرگ اتفاق می افتد، کم و کمتر شده رفته است. این در حالی است که محصولات و خدمات جدید، بسیار سریعتر از قبل، به دسترس استفاده کننده گان قرار می گیرد.

جهانی از گزارشگران

ناشرین این گزارش می گویند گرایش دیگر نشان میدهد که مستهلکین بیشتر از این که چگونه می توانند با استفاده از انترنت به محیط اطراف شان تاثیر گزار باشند، آگاه شده اند.

مایکل بورن، یکی از ناشرین این گزارش با اشاره به گرایشی که آن را گزارشگری شهروندان از طریق انترنت میخواند میگوید که مردم در واقع از این واقعیت آگاه استند که آنها، در حال حاضر، نسبت به سابق، اطلاعات بیشتری را به اشتراک میگذارند. در نظر خواهی که برای این گزارش صورت گرفته، مردم میگویند که آنها فعالیت های را که مردم دیگر انجام می دهند، دنبال میکنند، و متوجه می شوند که آنچه را از طریق انترنت شریک می سازند، تاثیر بزرگتر و نفوذ بیشتری بر جامعه خواهد داشت.

بورن می گوید ۳۷ در صد از کسانیکه در این سروی اشتراک داشتند به این عقیده اند که به جای مراجعه به پولیس، فاش ساختن یک شرکت به فساد آلوده از طریق انترنت، تاثیر بیشتری خواهد داشت.

مردم عادی، به صورت فزاینده ای بر نظریات استفاده کننده گان از خدمات و تولیدات، اتکا دارند. تشریک نظریات، همچنان تاثیر بسزای روی تغییر رفتار شرکت ها و مقامات داشته است.

به طور مثال، ۳۴ در صد از استفاده کننده گان از تلیفون های هوشمند میگویند آن ها تجارب خود به ویژه تجارب بد خود را از طریق انترنت شریک ساخته اند و ۲۹ در صد دیگر از اشتراک کننده گان در این بررسی میگویند این نظریات را خوانده اند.

اما اکثر مردم در مورد حقیقی بودن بررسی ها در انترنت نگران اند. مایکل بورن می گوید ۴۶ درصد از کسانی که نظر داده اند می گویند که خواهان یافتن راه های برای تائید شایعات استند که آیا درست است یا نادرست.

نبود فضای امن

سوال در مورد امنیت فضای مجازی مطرح میشود.

بورن میگوید گرایشی به نام اینکه همه چیز هک میشود، وجود دارد. مردم به این باور اند که هک شدن و یا آلوده شدن به ویروس انترنتی، همچنان به عنوان یک موضوع نگران کننده باقی خواهد ماند. بر علاوه آن، به گفته بورن، مردم از اعتماد بیشتر در مورد شرکت های نشان میدهند که هک شده است اما قادر گردیده این مشکل را رفع کند.

یک گرایش دیگر افزایش تماشای ویدو های انترنتی است، به ویژه در بین نوجوانان، بر اساس یافته های گزارش بررسی مستهلکین اریک سون، ۴۶ در صد از نوجوانان حداقل یک ساعت وقت خود را در یک روز به تماشای یوتیوب، با استفاده از تلیفون های هوشمند، مصرف میکنند.

در مجموع گزارش می گوید که نظر مردم در پیشرفت تکنالوجی و تاثیرت درست آن بر جهانیان، مثبت است، و این پیشرفت ها در انکشاف دیموکراسی ها، تاثیر گذار خواهد بود، زیرا مردم آگاه شده اند که از طریق انترنت، در جوامع خود صدا داشته و تاثیر گذار میباشند.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG