لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در ایران؛ میزان جان باختگان از مرز ۱۰۰هزار گذشت


وزارت صحت ایران می‌گوید که در یک شبانه روز گذشته ۵۶۴ نفر در اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ جان‌های‌شان را از دست داده اند که با این حساب، رقم مرگ و میر ناشی از این بیماری به ۱۰۰۲۵۵ نفر رسیده است.

این وزارت همچنان گفته است که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۲۶۶ نفر به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند. وزارت صحت ایران آمار تفکیکی ارایه نمی‌کند و حتا بسیاری مقامات صحی ایران معتقد اند که آمار واقعی مرگ و ابتلا به کووید۱۹ در آن کشور چند برابر ارقام رسمی است .

بر اساس گزارش پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا کنون بیشتر از پنج میلیون و ۵۸۷ هزار نفر در ایران به کروناویروس مبتلا شده اند.

در همین حال کمبود دارو و تجهیزات طبی در شرایطی که شفاخانه‌ها از بیماران مبتلا به کروناویروس پر شده‌اند مشکلات متعددی را برای مردم ایران ایجاد کرده است.

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از سو مدیریت کروناویروس در ایران

سازمان دیدبان حقوق بشر در اعلامیه‌ای، با اشاره به وضعیت شیوع کروناویروس در ایران و آمار بالای مرگ و ابتلا در موج پنجم این بیماری، مقامات این کشور را به دلیل ممنوعیت واکسین‌های امریکایی و بریتانیایی، عدم شفافیت، سو مدیریت و استفاده از منابع برای تولید واکسین داخلی که اطلاعات اندکی از موثریت و مصوونیت آن در دست است مقصر دانسته است.

در بخشی از اعلامیه این سازمان گفته شده است: "اعتماد عمومی عامل مهمی در مدیریت بحران سلامتی است، با این وجود، مقامات ایران به طور مکرر در این امر شکست خورده‌اند."

سازمان دیدبان حقوق بشر می‌گوید که مقامات ایرانی باید از تمامی منابع موجود برای پاسخگویی به این همه‌گیری استفاده کنند، به گونه‌ای که حقوق بشر رعایت شده و کمترین آسیب به سلامتی و رفاه شهروندان این کشور وارد شود.

این سازمان همچنین از دولت ایران خواسته است تا تمامی قراردادهای خرید و همچنین میزان عرضه و تحویل واکسین را با جزییات قیمت، تاریخ تحویل و تعداد دوزها منتشر کند.

XS
SM
MD
LG